PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Wschodnia: Podpisano umowy na niskoemisyjny transport w Białymstoku i Lublinie

  • MN    28 czerwca 2017 - 09:52
Polska Wschodnia: Podpisano umowy na niskoemisyjny transport w Białymstoku i Lublinie
Inwestycje w niskoemisyjny transport poprawią jakość podróży, ale też powietrza. (fot. Lublin, Facebook)

Lublin i Białystok dzięki pieniądzom z programu Polska Wschodnia kontynuują działania na rzecz tworzenia ekologicznych, zintegrowanych sieci transportu miejskiego.
• Dzięki blisko 390 mln zł z Programu Polska Wschodnia poprawi się jakość podróżowania komunikacją miejską w Lublinie i Białymstoku.

• Te miasta podpisały właśnie umowy na dofinansowanie zrównoważonego transportu miejskiego.

• Trzy projekty zakładają m.in. poprawę infrastruktury i zakup niskoemisyjnego taboru. Będą realizowane do 2019, 2020 i 2021 roku.

Lublin i Białystok kontynuują działania na rzecz tworzenia ekologicznych, zintegrowanych sieci transportu miejskiego, obejmujących także sąsiadujące z nimi gminy. Zawarte umowy dotyczą trzech projektów: Rozbudowa i udrożnienie sieci komunikacji zbiorowej dla obszaru specjalnej strefy ekonomicznej i strefy przemysłowej w Lublinie; Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF (Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego) wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej; Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku.

Czytaj też: 68 autobusów elektrycznych w aglomeracji śląskiej? Jest zgoda KZK GOP

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreśla, że kompleksowe projekty obejmujące infrastrukturę, ekologiczny tabor i nowoczesne systemy informatyczne (ITS) dają szansę na jakościową zmianę, poprawę stanu środowiska naturalnego i podniesienie komfortu życia w Lublinie i Białymstoku.

- Nie mogę nie wspomnieć o szansie, jaką ekomobilność, w tym elektromobilność, jest dla rozwoju polskiej gospodarki, w szczególności dla przemysłu motoryzacyjnego. Mam więc nadzieję, że polscy producenci ekologicznego taboru staną do przetargów ogłaszanych przez Lublin i Białystok, ale i pozostałe miasta Polski Wschodniej realizujące projekty zrównoważonej mobilności miejskiej"- dodał wiceminister - mówi Hamryszczak.

Czytaj też: Samochody na prąd: Przy drogach powstaną ładowarki do aut elektrycznych

Nowe pojazdy, bilet elektroniczny oraz parkingi P&R

Pierwsze z realizowanych projektów w Lublinie obejmuje przebudowę części infrastruktury drogowej oraz zakup 21 sztuk ekologicznego taboru i rozbudowę systemu dynamicznej informacji przystankowej. Całkowity koszt inwestycji to 203,1 mln zł, w tym ponad 159 mln zł dofinansowania. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2020 r.

Drugi lubelski projekt również zakłada przebudowę części infrastruktury, a także zakup trolejbusów i autobusów (razem 44 pojazdy), rozbudowę systemu informacji pasażerskiej na przystankach oraz budowę systemu biletu elektronicznego z montażem stacjonarnych biletomatów na terenie całego miasta. Na realizację projektu Lublin otrzyma 123,77 mln zł dofinansowania, całkowity koszt inwestycji to 174,8 mln zł. Termin ukończenia zaplanowano na 2021 r.

Czytaj też: Kraków wzbogaci się o 75 nowoczesnych ekologicznych autobusów

Z kolei Białystok dostosuje część dróg do potrzeb transportu miejskiego. Zostanie także sfinansowany zakup 20 niskoemisyjnych autobusów, systemu informacji pasażerskiej, biletomatów, i zmodernizowanego systemu biletu elektronicznego. Powstanie też parking P&R.

Miasto otrzyma ponad 105,2 mln zł, całkowity koszt inwestycji opiewa na 161,7 mln zł. Realizacja projektu zakończy się 31 grudnia 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.