PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskę czekają gigantyczne kary ws. ochrony środowiska?

  • bad    30 kwietnia 2015 - 15:04
Polskę czekają gigantyczne kary ws. ochrony środowiska?

Komisja Europejska pozwała Polskę ws. recyklingu zużytego sprzętu. Fot. babice.waw.pl.

Wkrótce mogą nas spotkać znacznie bardziej dotkliwe kary pieniężne związane z niedopełnianiem unijnych wymogów związanych z ochroną środowiska i gospodarką surowcową.
Komisja Europejska pozwała w środę, 29 kwietnia Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie przepisów unijnych związanych z recyklingiem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Zdaniem Komisji Polska nie wprowadziła do prawa krajowego zmienionej dyrektywy ws. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która m.in. wyznacza nowy cel w zakresie zbiórki odpadów. Jest on 45 proc. sprzedanego sprzętu elektronicznego, ma być osiągnięty do 2016 roku.

W 2019 r. cel ten podniesiony jest już do 65 proc. sprzedanych urządzeń lub 85 proc. wygenerowanych odpadów elektrycznych i elektronicznych. Kraje unijne miały wdrożyć te przepisy do 14 lutego 2014 r.

Polskę mogą czekać poważne kary pieniężne za niedostosowanie przepisów

Barbara Koszułap, członek rady nadzorczej Eneris Surowce jest zdania, że pozew ten jasno wskazuje, że „kończy się czas pobłażania dla kwestii związanych z ochroną środowiska i gospodarką surowcową dla naszego kraju”.

- Wkrótce mogą nas spotkać znacznie bardziej dotkliwe kary pieniężne związane z niedopełnianiem unijnych wymogów dotyczących składowania odpadów o wysokiej kaloryczności, braku przekształcania termicznego odpadów w odpowiedniej wysokości czy niskim udziałem źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji energii w Polsce – przestrzega Barbara Koszułap.

Koszułap argumentuje, że jeżeli nasz kraj podjął decyzję o przystąpieniu do UE i czerpaniu korzyści wynikających ze strumienia środków na rozbudowę i modernizację infrastruktury, w tym na inwestycje w ochronie środowiska, musi się liczyć z konsekwencjami w przypadku niewywiązywania się ze zobowiązań.

- Czy kara związana z problemami dotyczącymi zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego będzie kosztowną, ale odosobnioną lekcją? – pyta Barbara Koszułap.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.