PARTNER PORTALU
 • BGK

Polski pomysł na wydobycie łupków

 • PAP/ Nasz Dziennik    8 września 2012 - 09:56

Nowatorska polska technologia wydobycia gazu łupkowego może zrewolucjonizować nasz potencjał energetyczny. Autorem patentu jest zespół naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej
Dzięki temu pomysłowi energia z łupków byłaby tania i czysta - podkreśla "Nasz dziennik". Bowiem zakłada on użycie do wydobycia gazu dwutlenku węgla, a nie wody z chemikaliami jak w technologii szczelinowania hydraulicznego. A ta ostatnia metoda wymaga zakupu kosztownych technologii amerykańskich; wzbudza też kontrowersje ekologiczne.

Jak zaznacza "NDz", choć pomysłu jeszcze nie udało się wdrożyć, nie są to fantazje, bo wszystkie zaproponowane technologie są znane i skuteczne, a podobne koncepcje rozwija się z powodzeniem w Kanadzie.

Naukowcy przymierzają się do udziału w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które finansuje tego rodzaju projekty oraz szukają partnera, który udostępni swój odwiert w celu przetestowania metody. Liczą też na wsparcie ze strony Ministerstwa Gospodarki.

Czytaj też: Ryzyko wydobycia gazu łupkowego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Znamy to., 2012-09-12 09:59:53

  Wschód i Zachód zablokuje wydobycie gazu z łupków, a z Polaczków jak przed wojną zrobi głupków.
 • Horror łupki, 2012-09-12 08:16:35

  Nie wydobywajmy ani łupków ani gazu
 • archimedes, 2012-09-08 20:10:02

  to liczcie dalej na ministra i uzbrojcie sie w cierpliwosc bo minister wlasnie ma zebranie partii a pozniej za 2 lata wybiry i nie bedzie czasu na rozmowy o prawdziwej gospodarce naszego kraju.