PARTNER PORTALU
 • BGK

Polskie gminy stoją u progu gigantycznych wyzwań

 • bad    7 maja 2015 - 15:04
Polskie gminy stoją u progu gigantycznych wyzwań
Polskie gminy stoją przed dużym wyzwaniem w dziedzinie wody i kanalizacji. Fot. mat. prasowe

W dyskusji na temat funkcjonowania samorządów wiele miejsca poświęca się kwestiom transportu drogowego, infrastruktury miejskiej czy sprawom finansowym. Wciąż za mało dyskutuje się o energii czy kosztach związanych z dostarczaniem wody i utrzymaniem sieci wodno-kanalizacyjnych.
Sprawny dostęp do wody jest podstawą egzystencji ludzi jak i wielu procesów związanych z rozwojem życia gospodarczego samorządów i kraju. W tym aspekcie niezbędne jest efektywne zarządzanie jej wykorzystaniem za pomocą najnowszych rozwiązań w tym zakresie.

Sytuacja miast będzie w najbliższych latach diametralnie się zmieniać, również w Polsce. Obecnie na świecie miasta zajmują jedynie 2% powierzchni Ziemi, ale mieszka w nich 54% światowej populacji. Szacuje się, że do 2045 roku w miastach będzie mieszkać 70% światowej populacji. To z kolei wiązać się będzie z nowymi wyzwaniami  skoncentrowanymi wokół zabezpieczenia dostaw wody dla mieszkańców i efektywnego jej wykorzystania w miastach.

- Obecna sytuacja ekonomiczna samorządów i przedsiębiorstw dostarczających mieszkańcom wodę rzadko jest przedmiotem dogłębnych analiz - zauważa Ireneusz Martyniuk, wiceprezes pionu przemysłu w Schneider Electric Polska.

Wielkie wyzwania przed branżą wodno-kanalizacyjną

W najbliższych latach sektor wodno-kanalizacyjny będzie potrzebować szczególnej uwagi władz rządowych oraz samorządowych. W Polsce obecnie funkcjonuje 1600 spółek wodno-kanalizacyjnych, a każda z nich boryka się z podobnymi problemami. Pokazuje to, na jaką skalę należy podjąć działania, aby uchronić polskie miasta i gminy przed problemami z gospodarką wodną stojącymi u naszych drzwi.

Z danych raportu „Bezcenna woda” przygotowanego przez Ernst&Young wynika, iż w latach 1998-2012 zużycie wody w Polsce zmniejszyło się  blisko o 20%. Dla firm z sektora wodno-kanalizacyjnego każdorazowy spadek zużycia wody powoduje wzrost jej kosztów.

W ciągu ostatnich 14 lat odprowadzanie ścieków podrożało o 220%, a wody o 145%. Obecnie, Polacy wydają średnio około 2,1% swojego dochodu na wodę i odprowadzenie ścieków. Tak wysokiego wskaźnika nie ma prawie żaden kraj w Europie. Z tego względu konieczne jest podjęcie inwestycji, które pomogą zahamować ten rosnący wskaźnik kosztów, właśnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom dla sektora wodnego.

Z danych zebranych przez firmę Schneider Electric wynika, że 72% operatorów obiektów infrastruktury wodno-ściekowej wskazuje na szeroko rozumianą efektywność, jako absolutny priorytet w swoich działaniach. W praktyce oznacza to konieczność minimalizowania strat wody, zwiększenie efektywności sieci wodociągowej oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Warunki działania branży będą tylko trudniejsze

- Zadania są o tyle trudniejsze, że muszą być realizowane przy szeregu ograniczeń takich jak: starzejąca się infrastruktura, ograniczone zasoby, rosnąca liczba ludności. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w Polsce stają w efekcie przed koniecznością pogodzenia dwóch przeciwstawnych celów, tj. potrzeby redukcji kosztów operacyjnych oraz zapewnienia ciągłości dostaw wody - wyjaśnia Ireneusz Martyniuk.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • wredny, 2015-05-20 22:15:27

  Jak Ernst&Young zajmuje sie wodą to należy mieć oczy szeroko otwarte a kieszenie zaszyte
 • audytore, 2015-05-07 21:48:40

  Do Wstydźcie się...: Po to samorządy mają lokalny monopol na usługi komunalne by trwale i tanio świadczyć usługi dla mieszkańców. Jeśli ma być prywatny operator to po pierwsze -rozgonić na cztery wiatry tzw. samorzadowców, po drugie - muszą istnieć alternatywni dostawcy usług
 • Wstydźcie się..., 2015-05-07 20:45:15

  Irytujące są te comiesięczne wstawki Portalu Samorządowego twierdzące, że połączenie (prywatyzacja) wodociągów na przykład Gdańska i Krakowa przyniesie oszczędnoći w kosztach... Ile wam płacą rozgrzani operatorzy maszynek do kręcenia lodów za takie teksty mające wbić do głowy lemingom to, że po pryw...atyzacji wodociągów przestanie liczyć się zysk i woda stanie się tańsza...  rozwiń