PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie lotniska przygotowują się do Euro

  • PAP    30 czerwca 2011 - 14:36
Polskie lotniska przygotowują się do Euro

Za rok porty lotnicze czterech polskich miast będą musiały przyjąć kilkaset tysięcy dodatkowych pasażerów - kibiców, którzy przyjadą na piłkarskie mistrzostwa Europy.




Na wszystkich trwają obecnie prace modernizacyjne, które mają się zakończyć do wiosny 2012 r. W opinii koordynującej polskie przygotowania spółki PL.2012, trwające obecnie prace, polegające na modernizacji i rozbudowie istniejącej infrastruktury, budowie terminali, a także pasów startowych, płyt postojowych i dróg kołowania, pozwolą dwukrotnie zwiększyć liczbę obsługiwanych pasażerów i tzw. operacji lotniczych. Zgodnie z szacunkami UEFA, liczba pasażerów na lotniskach w miastach-gospodarzach w niektóre dni meczowe (np. mecz otwarcia w Warszawie - oceń prezydent) może przekroczyć 30 tysięcy.

Czytaj też: Prezydencja rozkręci nam ruch na lotniskach

Na lotnisku w Gdańsku (oceń prezydenta) 27 czerwca zakończono budowę stanu surowego nowego terminala pasażerskiego. Planowane oddanie obiektu do użytku nastąpi w kwietniu 2012 r. Powstaje tam też nowa droga kołowania, która zostanie oddana do użytku w grudniu tego roku. Rozbudowa i modernizacja lotniska obejmuje również budowę płyty postojowej oraz płyty do odladzania samolotów - obie inwestycje mają być gotowe w listopadzie. Ogólna wartość inwestycji w gdańskim porcie lotniczym to ok. 396 mln zł. Blisko połowa - 183 mln zł. - pochodzić będzie z funduszy UE.

Po zakończeniu wszystkich prac szacowana liczba pasażerów obsługiwanych w ciągu godziny wzrośnie z 760 do 2240 osób, a operacji lotniskowych - z 12 do 30. W wypadku bardzo dużego natężenia ruchu podczas Euro-2012 Gdańsk wspomagany będzie przez lotnisko w Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta). W Poznaniu także trwa remont lotniska. Budowa nowego terminala ma się zakończyć wiosną 2012 roku, a obiekt ma być oddany do użytku do kwietnia. Trwa budowa nowej płyty postojowej dla samolotów oraz równoległej drogi kołowania, co pozwoli zwiększyć możliwości operacyjne.

Wartość inwestycji wynosi ponad 326 mln zł, z czego ok. 143 mln zł pochodzi z funduszy UE. Szacowany wzrost liczby pasażerów na godzinę wyniesie: w przypadku przylotów z 900 do 2500, a odlotów z 500 do 1600 osób. Liczba operacji lotniskowych na godzinę wzrosnąć ma z 14 do 30. Poznańskie (sprawdź notowania prezydenta) lotnisko będzie wspomagane w trakcie ME przez port lotniczy w Zielonej Górze (oceń prezydenta).

Czytaj też: Małopolskie chce dokapitalizować lotnisko 

We Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta) zakończono już modernizację istniejącego terminala. Obecnie trwają prace związane z budową nowego terminala oraz infrastrukturą, które zakończą się w marcu 2012 roku. Modernizacja obejmuje również budowę nowej płyty postojowej, dróg szybkiego zejścia oraz remont drogi kołowania. Wartość całej inwestycji to ok. 457 mln zł, z czego 147 mln zł stanowią środki unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.