PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskim kierowcom brakuje wyszkolenia

  • PAP/AT    23 października 2017 - 06:45
Polskim kierowcom brakuje wyszkolenia
Złe nawyki są tak zakorzenione w kierowcach, że ich zmiana jest niekiedy wręcz niemożliwa (fot.pixabay.com)

Kursy i egzaminy na prawo jazdy nie są doskonałe. Mamy coraz lepsze samochody, wyposażone w świetne systemy bezpieczeństwa, ale kierowcy nie wiedzą, jak one działają, kiedy się uaktywniają - mówi rajdowy mistrz Polski Tomasz Kuchar
Kierowcom brakuje wyszkolenia. Dotyczy to zarówno młodych, jak i doświadczonych. W przypadku tych drugich sytuacja jest gorsza, bo złe nawyki są tak zakorzenione, że ich zmiana jest niekiedy wręcz niemożliwa - mówi w Rzeczpospolitej" rajdowy mistrz Polski Tomasz Kuchar .

Zdaniem rajdowca "kursy i egzaminy na prawo jazdy nie są - mówiąc delikatnie - doskonałe". "Mamy coraz lepsze samochody, wyposażone w świetne systemy bezpieczeństwa, ale kierowcy nie wiedzą, jak one działają, kiedy się uaktywniają itp." - ocenił w "Rzeczpospolitej"

"Nie wiedzą, czym jest system ABS, że nie skraca on drogi hamowania, jak myśli większość kierowców, ale wręcz może ją wydłużyć. Nie wiedzą, że odstęp między autami nie mierzy się w metrach, tylko w sekundach" - tłumaczył zdobywca tytułu rajdowego Mistrza Polski 2017.

"Ale skąd mają o tym wiedzieć, skoro nie ma tego w programie kursów?" - zapytał retorycznie.

Wskazując na przykład złych nawyków, Kuchar powiedział, że "ludzie parkując, często kręcą nią (kierownicą - red.) jedną ręką na tzw. mydełko, czyli ocierają kierownicę otwartą dłonią. Może jest to wygodne i podczas parkowania faktycznie bezpieczne, ale problem w tym, że nasz mózg zapamiętuje ruchy, które najczęściej wykonujemy". "Gdy później, w sytuacji skrajnie niebezpiecznej (...) nasz mózg zamiast należytego uchwytu kierownicy oburącz, użyje techniki mydełka - nie mamy szans..." - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.