PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska Kolej Metropolitalna kupi pociągi za blisko 119 mln zł

  • PAP    20 lutego 2014 - 16:57
Pomorska Kolej Metropolitalna kupi pociągi za blisko 119 mln zł

- Pomorska Kolej Metropolitalna chce kupić 10 spalinowych pociągów. W czwartek zarząd województwa pomorskiego ogłosił przetarg w tej sprawie; szacunkowa wartość zamówienia to blisko 119 mln zł.
Jak poinformowała w komunikacie rzeczniczka prasowa pomorskiego urzędu marszałkowskiego Małgorzata Pisarewicz, pierwsze dwa pociągi - dwuczłonowy i trójczłonowy - mają być dostarczone w grudniu 2014 roku, a kolejne w marcu, kwietniu i maju 2015 roku.

Cytowany w komunikacie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaznaczył, że "dostawy pojazdów zaplanowano tak, aby w momencie uruchomienia linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mogły one od razu rozpocząć jej obsługę". Ok. 20-km linia ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2015 roku.

Czytaj też:  Pomorska Kolej Metropolitalna gotowa w 2015 r.

Zakup taboru jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Szacunkową wartość zamówienia określono na 119,33 mln zł netto, z czego unijne dofinansowanie to 70,23 mln zł. Otwarcie ofert zaplanowano na 4 kwietnia br.

Jak podano, pojazd dwuczłonowy musi mieć minimum 250 miejsc (w tym co najmniej 100 siedzących), a trójczłonowy - minimum 350 miejsc (co najmniej 150 siedzących). Pociągi muszą być klimatyzowane, a podróżni mają mieć dostęp do bezprzewodowego internetu; zaplanowano też miejsce do przewozu co najmniej sześciu rowerów.

Pojazdy mają być wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z monitorami LCD i wyświetlaczami LED, przekazujący informacje dla pasażerów oraz reklamy. W przedsionku każdego pojazdu ma być intercom do komunikacji głosowej pasażera z obsługą pojazdu w kabinie maszynisty.

Pomorska Kolej Metropolitalna to największa inwestycja infrastrukturalna w historii samorządu województwa pomorskiego. Pociągi połączą Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna, umożliwiając, po raz pierwszy od 70 lat, bezpośredni dojazd koleją z Gdańska na Kaszuby

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.