PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorski samorząd kupi cztery autobusy szynowe

  • PAP    24 kwietnia 2014 - 16:16
Pomorski samorząd kupi cztery autobusy szynowe

Pomorski samorząd zamówił w bydgoskiej firmie PESA cztery spalinowe autobusy szynowe. Pojazdy zostaną dostarczone w połowie 2015 r. Będą służyły Przewozom Regionalnym i zostaną wykorzystane do wożenia pasażerów na trasie Malbork-Grudziądz.
Umowę na dostawę pojazdów podpisali w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przedstawiciele władz samorządowych oraz firmy PESA.

Jak poinformował PAP Maciej Maciejewski z bydgoskiej firmy, każdy z zamówionych przez samorząd pociągów będzie mógł jednorazowo przewieźć do 250 osób, z czego 120 może podróżować na siedząco. W pojazdach znajdą się też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym dostosowana do ich potrzeb toaleta oraz specjalne podjazdy, które ułatwią wjazd do pociągu.

Pojazdy będą wyposażone w zewnętrzny i wewnętrzny monitoring, klimatyzację, stanowiska dla rowerów oraz internet i gniazdka elektryczne.

Kierownik referatu transportu departamentu infrastruktury pomorskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Iżycki-Herman powiedział PAP, że pojazdy zostaną przekazane w użytkowanie pomorskim Przewozom Regionalnym. Wyjaśnił, że spółka posiada w tej chwili 13 autobusów szynowych oraz 22 składy elektryczne.

Cztery nowe autobusy szynowe zamówione w PESA będą woziły pasażerów na linii Malbork-Grudziądz.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Małgorzata Pisarewicz poinformowała, że zakup pojazdów jest dofinansowywany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Całkowity koszt projektu wynosi nieco ponad 46 mln zł, z czego dofinansowanie ze strony szwajcarskiej to trochę ponad 28 mln zł.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy oferuje bezzwrotną pomoc Polsce, jako jednemu z 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych wśród 10 krajów rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich, z czego niemal połowa przypadła Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.