Pomorskie: Działkowcy otrzymają zwrot niesłusznie pobieranej opłaty za śmieci

Kilkudziesięciu właścicieli działek letniskowych w woj. pomorskim będzie mogło odzyskać niesłusznie pobrane opłaty za śmieci. Stanie się tak dzięki interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.
Pomorskie: Działkowcy otrzymają zwrot niesłusznie pobieranej opłaty za śmieci
Na początku tego roku uprawomocnił się wyrok sądu, stwierdzający nieważność niezgodnych z ustawą przepisów lokalnych. (fot. pixabay)

• Opłaty były pobierane na podstawie lokalnych regulacji wprowadzonych przez władze gminy.

• Właściciele działek musieli deklarować, że będą przebywać na nich przynajmniej cztery miesiące w roku i za ten czas będą płacić opłatę za śmieci.

• Sąd stwierdził nieważność lokalnych przepisów, a dzięki interwencji rzecznika do SKO, mieszkańcy odzyskają swoje pieniądze.

 

Sprawa ciągnie się od lat, jeszcze zanim wprowadzono kontrowersyjną opłatę ryczałtową za odbiór odpadów z nieruchomości rekreacyjnych. Wtedy właścicieli działek letniskowych obowiązywały ogólne zasady ponoszenia opłat – płacili za miesiące, w których faktycznie przebywali na swoich działkach, na podstawie złożonej deklaracji.

Władze jednej z gmin w województwie pomorskim wprowadziły jednak lokalne regulacje, zgodnie z którymi właściciele działek letniskowych zostali zobowiązani do zadeklarowania, że będą przebywać na działkach przynajmniej przez cztery miesiące w roku i przynajmniej za te cztery miesiące ponosić będą opłaty. Na podstawie tych lokalnych przepisów, sprzecznych z ówcześnie obowiązującą ustawą o utrzymaniu czystości i porządku, wójt wydał kilkadziesiąt decyzji administracyjnych, nakładających na właścicieli działek letniskowych dodatkowe opłaty. Sprawa ta została podjęta przez Rzecznika Praw Obywatelskich jeszcze w 2014 roku i właśnie zmierza ku szczęśliwemu - dla właścicieli działek - zakończeniu.

Czytaj też: Właściciele kompostowników zapłacą mniejszą opłatę za odpady

Na początku tego roku, po oddaleniu skargi kasacyjnej gminy, uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, stwierdzający nieważność niezgodnych z ustawą przepisów lokalnych. W związku z tym, rzecznik wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku o stwierdzenie nieważności – wydanych w oparciu o te miejscowe regulacje – decyzji administracyjnych. Kolegium przychyliło się do wniosku rzecznika, dzięki czemu osoby, które uiściły nienależnie opłaty, będą się mogły domagać ich zwrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE