PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Działkowcy otrzymają zwrot niesłusznie pobieranej opłaty za śmieci

  • MN    1 września 2017 - 09:55
Pomorskie: Działkowcy otrzymają zwrot niesłusznie pobieranej opłaty za śmieci
Na początku tego roku uprawomocnił się wyrok sądu, stwierdzający nieważność niezgodnych z ustawą przepisów lokalnych. (fot. pixabay)

Kilkudziesięciu właścicieli działek letniskowych w woj. pomorskim będzie mogło odzyskać niesłusznie pobrane opłaty za śmieci. Stanie się tak dzięki interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.
• Opłaty były pobierane na podstawie lokalnych regulacji wprowadzonych przez władze gminy.

• Właściciele działek musieli deklarować, że będą przebywać na nich przynajmniej cztery miesiące w roku i za ten czas będą płacić opłatę za śmieci.

• Sąd stwierdził nieważność lokalnych przepisów, a dzięki interwencji rzecznika do SKO, mieszkańcy odzyskają swoje pieniądze.

 

Sprawa ciągnie się od lat, jeszcze zanim wprowadzono kontrowersyjną opłatę ryczałtową za odbiór odpadów z nieruchomości rekreacyjnych. Wtedy właścicieli działek letniskowych obowiązywały ogólne zasady ponoszenia opłat – płacili za miesiące, w których faktycznie przebywali na swoich działkach, na podstawie złożonej deklaracji.

Władze jednej z gmin w województwie pomorskim wprowadziły jednak lokalne regulacje, zgodnie z którymi właściciele działek letniskowych zostali zobowiązani do zadeklarowania, że będą przebywać na działkach przynajmniej przez cztery miesiące w roku i przynajmniej za te cztery miesiące ponosić będą opłaty. Na podstawie tych lokalnych przepisów, sprzecznych z ówcześnie obowiązującą ustawą o utrzymaniu czystości i porządku, wójt wydał kilkadziesiąt decyzji administracyjnych, nakładających na właścicieli działek letniskowych dodatkowe opłaty. Sprawa ta została podjęta przez Rzecznika Praw Obywatelskich jeszcze w 2014 roku i właśnie zmierza ku szczęśliwemu - dla właścicieli działek - zakończeniu.

Czytaj też: Właściciele kompostowników zapłacą mniejszą opłatę za odpady

Na początku tego roku, po oddaleniu skargi kasacyjnej gminy, uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, stwierdzający nieważność niezgodnych z ustawą przepisów lokalnych. W związku z tym, rzecznik wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku o stwierdzenie nieważności – wydanych w oparciu o te miejscowe regulacje – decyzji administracyjnych. Kolegium przychyliło się do wniosku rzecznika, dzięki czemu osoby, które uiściły nienależnie opłaty, będą się mogły domagać ich zwrotu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.