PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie. Ekologiczna sieć ciepłownicza w gminie Potęgowo

  • pt    19 kwietnia 2017 - 09:40
Pomorskie. Ekologiczna sieć ciepłownicza w gminie Potęgowo
Wójt i urzędnicy gminy Potęgowo (fot. potegowo.pl)

Gmina Potęgowo zbuduje ekologiczną sieć ciepłowniczą. Zasilanie w energię cieplną będzie pochodziło z ciepłowni zlokalizowanej w biogazowni w Darżynie.
• Zarząd województwa pomorskiego rozstrzygnął konkurs, w którym najwyżej oceniony został wniosek gminy Potęgowo dotyczący projektu budowy ekologicznej sieci ciepłowniczej.

• Kwota przyznanego dofinansowania to 6,3 mln, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Wartość inwestycji ogółem wynosi 9,1 mln zł.

• Przedsięwzięcie realizowane będzie w partnerstwie ze spółką Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno.

Projekt ma na celu nie tylko redukcję zanieczyszczeń do środowiska, ale również zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do celów grzewczych. Zasilanie w energię cieplną będzie pochodziło z ciepłowni zlokalizowanej w biogazowni w Darżynie. Łączna długość planowanego ciepłociągu wyniesie prawie 5 km.

- Mieszkańcy od lat czekali na tę modernizację. Zrobimy to proekologicznie, wyłączymy kotłownie opalaną węglem i wykorzystamy odnawialne źródło energii. Na ten ogromny sukces złożyła się praca całego zespołu zaangażowanego w tworzenie wniosku. Cieszy mnie również, że projekt realizować będziemy w partnerstwie - mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo.

W ramach zadania wymienionych będzie 20 węzłów cieplnych, w budynkach mieszkalnych oraz budynkach urzędu gminy, GOK, GOPS, przedszkola, zespołu szkół oraz w istniejącej kotłowni.
Rozpoczęcie inwestycji planowane jest po podpisaniu umowy o dofinansowanie tj. w III kwartale 2017.

Wniosek o dofinansowanie gmina Potęgowo złożyła do urzędu marszałkowskiego w grudniu 2016 r, ale jego przygotowanie rozpoczęło się w 2012 r.

W listopadzie 2016 r. wójt gminy powołał zespół zadaniowy, składający się z pracowników urzędu oraz Zakładu Usług Publicznych w Potęgowie. Przedsięwzięcie realizowane będzie w partnerstwie ze spółką Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.