PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie samorządy dostaną kasę na kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

  • PAP    11 lutego 2014 - 11:16
Pomorskie samorządy dostaną kasę na kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

- Łącznie 3,2 mln zł w formie dotacji i pożyczek mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego i uczelnie z woj. pomorskiego w konkursie "Słoneczne Pomorze". Dofinansowany może być zakup lub montaż m.in. kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych.
Konkurs ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Marcin Gregorowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku poinformował we wtorek, że w kwocie 3,2 mln zł, 2 mln zł przeznaczono na dotacje a 1,2 mln zł na pożyczki.

Powiedział, że maksymalna pomoc finansowa dla projektu to 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Jeden projekt może otrzymać dotację w maksymalnej wysokości do 50 proc. (może być to kwota do 400 tys. zł) oraz pożyczkę stanowiącą do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Czytaj też:  Słońce lepsze od wiatraków?

Projekty należy złożyć do 31 marca br. Wyniki mają być opublikowane pod koniec maja.

WFOŚiGW poinformował, że w 2013 roku w ramach konkursu "Słoneczne Pomorze" przydzielono dotacje dla 7 inwestycji. Wykorzystanych zostało na ten cel ok. 330 tys. zł z kwoty ok. 1 mln przeznaczonej na ten cel. Z takiego wsparcia skorzystano m.in. przy instalacji zespołów ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,5 kW na dachach szkół w Czarnej Dąbrówce i Rokitach (gmina Czarna Dąbrówka) oraz przy montażu 45 lamp autonomicznych (lampy solarne lub hybrydowe) w Gdańsku, Lubichowie, Sadlinkach, Słupsku, Kobylnicy i Pruszczu Gdańskim.

Jak ocenia WFOŚiGW, od kilku lat samorządy lokalne wykazują coraz większe zainteresowanie montażem oświetlenia autonomicznego. Ten typ oświetlenia stosuje się na skrzyżowaniach dróg lokalnych, przystankach autobusowych i parkingach, gdzie brak jest możliwości zasilania oświetlenia z sieci elektrycznej. Lampy wykorzystują energię słoneczną a w przypadku instalacji hybrydowych, także energię wiatru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • andrzej, 2014-02-12 07:49:28

    znowu wyrzucanie pieniędzy w błoto!
  • ech... , 2014-02-11 12:07:57

    Dlaczego na terenie, gdzie wiatru jest aż za dużo, nie inwestuje się w wiatraki tylko w nieopłacalną fotowoltaikę? Znow ktoś zarobi, i nie byłoby w tym niczego złego, gdyby to nie było naszym kosztem :(