PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie. Spore zmiany w nowym rozkładzie jazdy na kolei

  • PAP/AH    9 grudnia 2017 - 10:12
Pomorskie. Spore zmiany w nowym rozkładzie jazdy na kolei
Fot. mat. pras. SKM Trójmiasto

Więcej pociągów, zmiany przewoźników, ale te same ceny biletów. Takie zmiany czekają w niedzielę podróżnych na pomorskiej kolei. W życie wchodzi wówczas nowy rozkład jazdy.- Zmiany są korzystne dla pasażera – ocenia PKP SKM w Trójmieście.
• Na obsługę przewozów kolejowych (na trasach SKM i PKM) przez najbliższy rok samorząd województwa wyda 51,25 mln zł.

• W nowym, zimowym rozkładzie jazdy, pociągi będą kursowały częściej na niektórych trasach. 

• Zmienia się także organizacja niektórych przewozów. 

Członek zarządu, dyrektor ds. przewozów PKP SKM w Trójmieście, Bartłomiej Buczek poinformował, że rozkład jazdy został zaproponowany przewoźnikowi przez samorząd województwa pomorskiego, który jest organizatorem przewozów.

- Ten rozkład jazdy zakłada przede wszystkim zwiększenie częstotliwości międzyszczytowej do 10 minut (obecnie jeżdżą co 15 minut - red.), przy zachowaniu dotychczasowej częstotliwości szczytowej co 7 i pół minuty - powiedział. Ocenił, że "oferta dla mieszkańców ścisłego Trójmiasta jest korzystniejsza od tej dotychczasowej".

Od niedzieli w godzinach: 9-15 oraz 18-21, na trasie Gdynia - Gdańsk pociągi SKM będą kursowały co 10 minut, obecnie co 15 min. W szczycie komunikacyjnym pociągi będą jeździły z dotychczasową częstotliwością, co 7 i pół minuty.

Na trasie z Trójmiasta w kierunku Rumi, Redy i Wejherowa i z powrotem pociągi będą kursowały co 20 minut od rana do wieczora. Obecnie jeżdżą raz na 30 minut poza szczytem, a w szczycie nawet co 8 minut.

Pociągi na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej obsługiwanej też przez PKP SKM będą kursowały podobnie jak do tej pory.

Na obsługę przewozów kolejowych (na trasach SKM i PKM) przez najbliższy rok samorząd województwa wyda 51,25 mln zł.

Buczek zaznaczył, że od 10 grudnia "troszeczkę zmienia się organizacja przewozów kolejowych na odcinku od Wejherowa do Słupska". - Nasze pociągi (PKP SKM - red.) już do Słupska nie dojadą, ostatni raz pojadą w sobotę, od niedzieli odcinek ze Słupska do Lęborka obsługiwać będą tylko Przewozy Regionalne - wyjaśnił.

Odcinek Lębork-Gdynia obsługiwać będą obaj przewoźnicy: Przewozy Regionalne i PKP SKM Trójmiasto. Zapowiedział, że przewoźnicy "będą współdzielić się tym odcinkiem, a docelowo będzie zbudowana wspólna taryfa, ale do 10 stycznia będą honorowane bilety normalne i ulgowe, też miesięczne wg. taryfy SKM w pociągach Przewozów Regionalnych".

Urząd Marszałkowski tłumaczy, że dzięki zmianie przewoźnika na trasie Słupsk-Trójmiasto "mieszkańcy Słupska zyskają nowe, wygodniejsze połączenia z Trójmiastem, a nawet Elblągiem i Bydgoszczą". - Jednocześnie taryfa opłat za przejazdy ma być zbieżna z dotychczas obowiązującą. Nowy przewoźnik będzie też honorował bilety miesięczne i kwartalne imienne wystawione przez PKP SKM - zapewnia rzecznik pomorskiego urzędu marszałkowskiego, Michał Piotrowski.

Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora w Departamencie Infrastruktury pomorskiego urzędu marszałkowskiego tłumaczy, że dzięki zmianie "mieszkańcy Słupska uzyskają jedenaście bezpośrednich połączeń z Trójmiastem". Obecnie część z tych połączeń funkcjonuje z przesiadką w Lęborku lub Wejherowie.

- Mimo zmiany przewoźnika opłata za przejazd nie ulegnie zmianie. Przewozy Regionalne mają dokonać zmiany taryfy tak, by bilety na trasie Słupsk - Gdynia Główna nie były droższe od dotychczasowych biletów SKM - zapewnia Manikowski.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • sa, 2017-12-09 20:30:53

    a Człuchów dalej na kolejowym marginesie? Ehhh te nasze elity, widzą czubek własnego nosa. A Stacja kolejowa w Człuchowie i okoliczne kolejowe place rozładunkowe toną w błocie i ciemności. Trzeci świat... Ciekawe kto zainteresuje się placami rozładunkowymi w Człuchowie, brak odwodnienia pozalewane u...lice Mickiewicza, Plantowa. Ciekawe kiedy dojdzie tam do tragedii, bo ruch kolejowy towarowy w Człuchowie jest dość intensywny. O ruchu pasażerskim szkoda gadać, 3 pary pociągów przez całą dobę. Brawo Peowskie władze marszałkowskie, brawo Pisowskie władze wojewódzkie z Panem Wojewodą z Gdańska na czele.  rozwiń