PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie. W Żukowie powstanie węzeł komunikacyjny

  • pt/pap    26 maja 2017 - 16:52
Pomorskie. W Żukowie powstanie węzeł komunikacyjny
Iinwestycja w Żukowie leżącym ok. 20 km od Gdańska ułatwi mieszkańcom dostęp do transportu publicznego (fot.pixabay)

W przyszłym roku w Żukowie ma powstać węzeł integracyjny dla transportu kolejowego i drogowego; oświetlone parkingi samochodowe i rowerowe, drogi dojazdowe oraz ciągi rowerowe i piesze mają zachęcić do korzystania z transportu publicznego.
Szacowany koszt budowy węzła integracyjnego wynosi ponad 16 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowę w sprawie dofinansowania podpisali w piątek w Gdańsku marszałek województwa Mieczysław Struk i burmistrz Żukowa, Wojciech Kankowski.

Marszałek Mieczysław Struk uważa, że inwestycja w Żukowie leżącym ok. 20 km od Gdańska ułatwi mieszkańcom dostęp do transportu publicznego poprzez dogodną zamianę formy transportu z indywidualnego samochodowego czy rowerowego na zbiorowy (autobusy, kolej).

Węzeł ma powstać w okolicy stacji kolejowej Żukowo Wschodnie. Obecnie w Żukowie nie ma infrastruktury integrującej różne rodzaje transportu. W ramach projektu ma też powstać system informacji miejskiej - informat - który będzie udzielał pasażerom informacji dotyczących komunikacji. "Stawiamy na transport publiczny" - podkreślił Struk.

Zaznaczył, że podobnych węzłów w regionie ma powstać kilkanaście. "To są bardzo ważne projekty, które mają uzupełnić oferty proponowane przez Pomorską Kolej Metropolitalną i Szybką Kolei Miejską" - dodał. Ocenił, że już niedługo mieszkańcy regionu odczują rezultaty tych inwestycji.

Burmistrz Żukowa, Wojciech Kankowski nie ma wątpliwości, że węzeł ułatwi korzystanie z transportu publicznego na terenie gminy. "Ogromnym problemem Żukowa są permanentne korki, a budowa węzła integracyjnego daje szansę na zintegrowanie komunikacji na terenie gminy z transportem kolejowym" - tłumaczy.

Jest przekonany, że dzięki realizacji inwestycji, więcej osób będzie korzystało z transportu publicznego, zwłaszcza w kierunku Trójmiasta.

Zarząd Województwa Pomorskiego zakontraktował już ponad 52 proc. budżetu programu unijnego przewidzianego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020. Urząd podał, że jest to najlepszy wynik w kraju. Zarząd zakontraktował do tej pory 759 projektów o łącznej wartości 5,3 mld zł, w tym prawie 3,9 mld zł stanowią fundusze unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.