PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie za atomem - czy na pewno?

  • AP    15 lutego 2011 - 12:55
Pomorskie za atomem - czy na pewno?

57 proc. mieszkańców województwa pomorskiego zgodziłoby się na budowę elektrowni na terenie swojego województwa - tak wynika z raportu "Pomorskie za atomem".
Najbardziej otwarci na budowę elektrowni atomowej na Pomorzu są mieszkańcy powiatów lęborskiego, puckiego i chojnickiego. Jednak nie wszyscy podzielają ten optymizm. Mieszkańcy powiatów kościerskiego i bytowskiego opowiedzieli się zdecydowanie przeciw wybudowaniu elektrowni atomowej.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy podzielają ten optymizm:

- 31% nie zgodziłoby się na budowę elektrowni na terenie województwa pomorskiego
- 12% jest niezdecydowanych

Co ciekawe, wśród badanych mieszkańców województwa pomorskiego pojawiły się znaczne różnice dotyczące podejścia do elektrowni atomowej ze względy na płeć, wykształcenie i bliskość miejsca zamieszkania. Sceptyczne nastawienie mieszkańców do tego typu elektrowni, najczęściej wynika z obaw o własne bezpieczeństwo. 

Eksperci uspokajają, że nie jeśli chodzi o energię atomową nie ma się czego obawiać. - Energia jądrowa dalszym ciągu kojarzy się społeczeństwu z bombą atomową, awarią w Czarnobylu, czy wybuchem w Hiroszimie. Należy uświadamiać ludziom i to już od najmłodszych lat, że w dzisiejszym świecie elektrownie atomowe są całkowicie bezpieczne. To zupełnie inna technologia niż ta, sprzed dwudziestu lat – wyjaśnia prof. Wiktor Zipper, kierownik zakładu Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań na Uniwersytecie Śląskim.

Szczegółowy raport dotyczący podejścia mieszkańców Pomorzą do elektrowni atomowej prezentujemy w załączniku. Przeprowadziła go korporacja badawcza Pretendent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Aleks, 2011-02-15 15:33:40

    Od samego początku było wiadomo, że decyzja rządu o lokalizacji atomówki w Pomorskiem była decyzją wybitnie polityczną bo PO jest z Pomorza. To ich matecznik. Największe poparcie dla elektrowni atomowej wykazują mieszkańcy województwa Zachodniopomorskiego gdzie ,,za" jest ok. 75%. I żeby tego b...yło mało eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAE) uznali, że lokalizacje proponowane na terenie Zachodniopomorskiego są najlepszymi z dostępnych i projektowanych w Polsce. Prawda w oczy kole.  rozwiń