PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 120 punktów sprzedaży biletów Kolei Śląskich

  • PAP    5 grudnia 2012 - 13:38
Ponad 120 punktów sprzedaży biletów Kolei Śląskich

W ponad 120 kasach, biletomatach oraz punktach ajencyjnych podróżni będą od 9 grudnia mogli kupować bilety Kolei Śląskich. Tego dnia spółka przejmie wszystkie przewozy kolejowe na terenie woj. śląskiego.
Jak poinformował w środę rzecznik Kolei Śląskich Adam Warzecha, przygotowywaną sieć 34 kas stacjonarnych, 32 automatów z biletami, a także sprzedaż w pociągach, przez internet i telefon komórkowy, uzupełni 55 punktów ajencyjnych pod nazwą Szybki Bilet.

Punkty te będą mieściły się w punktach handlowych - w pobliżu stacji i przystanków kolejowych. Sklepy i kioski, w których prowadzona będzie sprzedaż, zostaną wyraźnie oznaczone logo Szybki Bilet.

Oferta w nich będzie uproszczona - dostępne będą bilety jednorazowe tylko na wybrane relacje dostępne na pobliskiej stacji kolejowej. Np. w punkcie w Łodygowicach będzie można kupić bilet do miejscowości, do których dojeżdżają pociągi Kolei Śląskich z tej stacji.

Ponieważ sprzedaż w punktach nie będzie prowadzona przez wykwalifikowany personel, podróżni powinni wcześniej zapoznać się z taryfą, by wybrać właściwe bilety z ewentualną odpowiednią zniżką. Według Warzechy wdrożenie punktów Szybki Bilet ma charakter pilotażowy. Jeżeli ten kanał sprzedaży sprawdzi się, ma być dalej rozwijany.

Dane o wszystkich punktach - wraz z godzinami otwarcia i rozkładami pociągów dla najbliższej stacji - mają trafić na stronę internetową szybkibilet.pl.

Miejscowości, w których na razie będą działać punkty Szybki Bilet, to: Boronów, Brzeszcze Jawiszowice, Cisiec, Czerwionka, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Goczałkowice, Górki Śląskie, Kalety, Katowice Szopienice, Katowice Zawodzie, Katowice Ligota, Kłomnice, Koszęcin, Kuźnia Raciborska, Leszczyny, Łodygowice, Łodygowice Górne, Racibórz Markowice, Mikołów, Milówka, Nędza Rogol, Orzesze, Orzesze Jaśkowice, Piasek, Radomsko, Rajcza, Rajcza Centrum, Ruda Śląska, Rudziniec Gliwicki, Tychy, Ustroń, Ustroń Polana, Ustroń Zdrój, Węgierska Górka, Wisła, Wodzisław Śląski, Zwardoń i Żarki Letnisko.

Od 2 grudnia Koleje Śląskie prowadzą akcję, w ramach której do skrzynek pocztowych mieszkańców trafiają broszury z adresami punktów i rozkładem jazdy. Niezależnie od Szybkiego Biletu, Koleje Śląskie 9 grudnia uruchomią swe pierwsze automaty biletowe.

Będzie w nich można kupić bilety jednorazowe na przejazdy w jedną stronę oraz tam i z powrotem. Początkowo w biletomatach będzie można płacić tylko kartami płatniczymi (zwykłymi i zbliżeniowymi); w ciągu kilkunastu tygodni część z nich zacznie przyjmować też bilon.

W ciągu kilku najbliższych tygodni przewoźnik uruchomi łącznie 32 automaty biletowe na następujących przystankach, stacjach i dworcach: Częstochowa Osobowa, Częstochowa Raków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Sosnowiec Główny, Ruda Chebzie, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Kobiór, Radomsko, Bielsko Biała, Czechowice Dziedzice, Pszczyna, Rybnik, Tychy, Żarki Letnisko, Katowice, Wisła Uzdrowisko, Skoczów, Żywiec, Poraj i Myszków.

W części lokalizacji, ze względu na trwające prace remontowe i inwestycyjne (w Katowicach, Bielsku Białej, Pszczynie, Łazach i Myszkowie) automaty zostaną uruchomione w późniejszym terminie. W dniach 9-22 grudnia przy działających biletomatach pasażerom będą pomagać stewardzi. Według nowego rozkładu Koleje Śląskie będą uruchamiały każdego dnia 629 pociągów; obecnie jest ich 480.

Do obsługi tej liczby połączeń spółka będzie kierowała 57 składów, w tym 25 elektrycznych zespołów trakcyjnych, plus rezerwowe. Powierzenie wszystkich połączeń kolejowych w regionie Kolejom to następstwo czerwcowych decyzji zarządu woj. śląskiego. Samorząd - wobec perspektywy pilnego wskazania przewoźnika, który będzie w nowym rozkładzie jazdy wykonywał przewozy w ramach obowiązku służby publicznej - zrezygnował wówczas m.in. z zapowiadanego przetargu na ich obsługę.

Przedstawiciele zarządu woj. śląskiego argumentowali, że powierzyli przewozy spółce, która przedstawiła najkorzystniejszy rozkład jazdy. Zgodnie z umową samorządu i przewoźnika przez najbliższe trzy lata otrzyma on z budżetu województwa ok. 470 mln zł dofinansowania. W tym czasie przejedzie z pasażerami blisko 30 mln km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.