PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 15 mln na kanalizację w dolnośląskim

  • AT    26 listopada 2012 - 18:43
Ponad 15 mln na kanalizację w dolnośląskim

Ponad 15 milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do Miękini na budowę 21 kilometrów kanalizacji i 9 przepompowni ścieków.
Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazał potwierdzenie dotacji z Programu Infrastruktura i Środowisko dla Zakładu Usług Komunalnych w Miękini.

Wartość wszystkich inwestycji w gminie jest szacowana na 21 milionów złotych. Za środki z POIiŚ i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu zostanie kanalizacja dla ponad 3 tysiące osób.

W konferencji prasowej w siedzibie funduszu (23.11.2012 r.) uczestniczyli: przedstawiciele zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu: Marek Mielczarek, Prezes; Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa; Bogumiła Turzańska-Chrobak, zastępca prezesa oraz Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia, Romuald Siek, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Miękini, Zbigniew Dubniański, kierownik Jednostki Realizującej Projekt.

W regionie jest realizowanych 10 innych projektów z Programu Infrastruktura i Środowisko.

- Na Dolnym Śląsku powstają nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne o łącznej długości 450 kilometrów. Łączna wartość nowych inwestycji wynosi 800 milionów złotych - mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - W Ziębicach i Sulikowie zostały wybudowane 2 nowe oczyszczalnie ścieków. Zmodernizowano 5 oczyszczalni w: Strzegomiu Środzie Śląskiej, Nowogrodźcu, Strzelinie i Oławie - dodaje.

WFOŚiGW we Wrocławiu jest Instytucją Wdrażającą POIiŚ. Dolnośląscy beneficjenci otrzymują od funduszu merytoryczne i finansowe wsparcie. Fundusz m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

POIiŚ to najważniejsze źródło finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację POIiŚ na lata 2007-2013 wynosi 37,7 mld euro, z czego wkład unijny to 28,3 mld euro, zaś wkład krajowy - 9,4 mld euro.

To największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Ponad 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.