PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 16 mln zł na przyłącza kanalizacyjne w Jaworznie

  • AT    8 lutego 2013 - 12:03
Ponad 16 mln zł na przyłącza kanalizacyjne w Jaworznie

16,5 mln zł - taka suma trafi do mieszkańców ponad 2300 posesji w Jaworznie. 4 lutego 2013 roku MPWiK podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowę, obejmującą pożyczkę oraz bezzwrotną dotację, na budowę prywatnych podłączeń kanalizacyjnych.
- Należy wyraźnie powiedzieć, iż jest to rekordowa suma przyznana przez NFOŚ w skali całego kraju. Umowa opiewa na łączną kwotę 16,5 mln zł i obejmuje wszystkie posesje, które do 15 grudnia 2012 roku zdecydowały się podpisać z nami stosowne umowy. Otrzymana dotacja dotyczy budowy przyłączy kanalizacyjnych z obszarów objętych projektem unijnym oraz z pozostałych dzielnic naszego miasta, w których kanalizacja już działa, a mieszkańcy nie zrealizowali jeszcze takiego podłączenia do sieci - wyjaśnia Józef Natonek, prezes MPWiK w Jaworznie.

Oznacza to, że aż o 2300 sztuk, może zmniejszyć się stan nieszczelnych szamb w mieście. Całkowita długość planowanych przyłączy zawartych w umowie wynosi ponad 41 km. To długi odcinek, biorąc pod uwagę fakt, iż do każdego przyłącza wodociągi będą podchodzić w sposób indywidualny.

W opracowaniu są już dokumenty przetargowe. Jeszcze w pierwszym kwartalne 2013 roku chcemy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy na budowę przyłączy dla osiedla Pieczyska. Mamy nadzieje, że jesienią ruszy kolejny przetarg obejmujący budowę przyłączy w dzielnicy Ciężkowice - dodaje Natonek.

Dodatkową pomocą będzie również specjalna dotacjapPrezydenta miasta, który na ten cel przeznaczył blisko 1,5 mln zł. To kwota jaką miasto w 2013 roku przekaże na pomoc mieszkańcom w budowie przyłączy, a którą można łączyć z otrzymaną dotacją z NFOŚiGW.

- Od Prezydenta mieszkaniec może uzyskać dotację w wysokości 50% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 2 000 złotych. Tę dotację mieszkaniec będzie mógł przeznaczyć m.in. na zakup materiałów, budowę przyłącza, pomiary geodezyjne, dokumentację powykonawczą, a także na odbiór inwestycji. Wszelkie dokumenty związane z pozyskaniem tej dotacji należy załatwiać w Wydziale Gospodarki Komunalnej. Starając się o dotację z Urzędu Miasta, należy pamiętać, że prace budowlane powinny rozpocząć się dopiero po podpisaniu stosownej umowy - tłumaczy Sebastian Kuś, kierownik Biura Promocji i Informacji UM.

Wszystkie działania prowadzone ze strony miasta oraz spółki wodociągowej mają na celu uzyskanie efektu ekologicznego dla realizowanego Projektu kanalizacyjnego „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno - faza I".

W ramach projektu w czterech osiedlach Jaworzna: Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach i Ciężkowicach, powstaje obecnie 86 km kanalizacji, ponad 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni, a także Stacja Uzdatniania Wody SUW „Piaskownia".

Dzięki temu blisko 13 tys. mieszkańców zyska możliwość wygodnego korzystania z sieci kanalizacyjnej, co będzie wiązało się z likwidacją uciążliwych i często nieszczelnych szamb. Przełoży się to na poprawę środowiska naturalnego oraz na jakość gleby i wód podziemnych, a także pozwoli na wypełnienie dyrektyw unijnych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.