PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 2,5 mln zł w używane autobusy

  • PAP    15 maja 2013 - 10:55
Ponad 2,5 mln zł w używane autobusy

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie powiększył tabor o sześć używanych autobusów miejskich. Na zakup pojazdów w wieku od 6 do 10 lat wydał ponad 2,5 mln zł.
Dostarczy je firma MAN w ramach leasingu - poinformował rzecznik spółki Marcin Pejski.

Dwa z nich rozpoczną prace w najbliższą sobotę, a cztery kolejne wejdą do eksploatacji pod koniec czerwca br. Wśród zakupionych autobusów cztery zostały wyprodukowane w 2007 roku - to pojazdy trzydrzwiowe. Natomiast dwa dwudrzwiowe autobusy są z roczników 2003 i 2004.

Autobusy są używane, ale to nowoczesne wozy, wyposażone w klimatyzację, system głosowej zapowiedzi przystanków, monitoring i automaty do sprzedaży biletów - zapewnił rzecznik.

„Docelowo planujemy zakupy nowych pojazdów. W tym celu będziemy starali się m.in. o pieniądze z funduszy unijnych, dzięki którym w ostatnich latach udało nam się zakupić 14 nowych autobusów. Przygotowanie projektów wymaga jednak uruchomienia nowej puli środków Unii Europejskiej, co nastąpi nie wcześniej niż po roku 2014, a tabor trzeba modernizować na bieżąco. Koszt zakupu nowego autobusu to ok. 850 tys. zł" - dodał Pejski.

Ostatnich dużych zakupów pojazdów MZK dokonał w 2011 r. Wówczas zakończył realizację programu „Zintegrowany System Komunikacji Publicznej Miasta Gorzowa Wlkp. - II etap". Program był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i obejmował m.in. zakup 11 niskopodłogowych autobusów, budowę 75 wiat przystankowych oraz 120 mobilnych automatów do sprzedaży biletów.

Całkowity koszt tego projektu zamknął się w kwocie ok. 14,7 mln zł; został po połowie sfinansowany przez miasto Gorzów i Lubuski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013.

Mimo tych inwestycji, średni wiek autobusów (MZK ma ich 69) to około 12 lat, natomiast wozów tramwajowych (MZK posiada 37) - około 37 lat.

Władze Gorzowa przygotowują program modernizacji sieci tramwajowej i zakupu nowych wozów. Będzie on podstawą do ubiegania się o pomoc na ten cel z budżetu państwa i funduszy unijnych.

Założenia zintegrowanego systemu komunikacji publicznej Gorzowskiego Obszaru Funkcjonalnego są już gotowe. Przewidywany koszt realizacji przedsięwzięcia to ok. 300 mln zł.

Projekt zakłada modernizację sieci tramwajowej oraz budowę nowej linii z centrum miasta do największego osiedla Górczyn. Ma ona przebiegać przez tereny gęsto zabudowane.

Miasto chce zakupić 10 nowych tramwajów do jej obsługi i zmodernizować mocno wyeksploatowane pojazdy, którymi dysponuje MZK. Kolejnym elementem projektu jest stworzenie tzw. miejsc przesiadkowych na styku kilku rodzajów środków komunikacji (tramwaje, autobusy i kolej).

W ubiegłym roku z usług MZK w Gorzowie skorzystało ponad 26,2 mln pasażerów. Zakład realizuje kursy po mieście i na liniach podmiejskich na terenie przyległych do Gorzowa gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.