PARTNER PORTALU
 • BGK

Ponad 2 tys. studentów sprawdziło podróże Kolejami Śląskimi

 • PAP/JS    7 listopada 2017 - 20:37
Ponad 2 tys. studentów sprawdziło podróże Kolejami Śląskimi
Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie na 11 liniach przewożą blisko 16 mln pasażerów rocznie (fot. mat. KŚ)

Koleje Śląskie sprzedały w październiku br. o ponad 2,2 tys. biletów miesięcznych z ulgą studencką więcej, niż w tym samym okresie 2016 r. Przewoźnik ocenia, że to efekt przeprowadzonej akcji promocyjnej, skierowanej do tej grupy pasażerów.
• Prócz cen mających skłaniać studentów, by sprawdzili czy kolej może być dla nich atrakcyjną formą dotarcia na uczelnie, KŚ wprowadziły z myślą o nich bezpośrednie połączenia między dwoma ośrodkami akademickimi - Katowicami a Cieszynem.

• Spółka umożliwiła też chętnym studentom odbywanie praktyk w swoich działach (skorzystało z nich już kilka osób).

Studenci i uczniowie to ok. jedna trzecia z ok. 15,5 mln pasażerów tego przewoźnika w ciągu roku.

Ofertę "Studenciak" KŚ skierowały do osób, które zaczynają studia. Studenci pierwszych lat mogli od 19 września do końca października kupować imienny bilet miesięczny dla wybranej relacji za 1 zł. Od początku września obowiązywał też bilet "Studenciak - weekend". Za 1 zł każdy student z ważną legitymacją mógł przejechać wybranym połączeniem tam i z powrotem w ciągu jednego weekendu.

Według informacji Kolei Śląskich z oferty "Studenciak - weekend" skorzystało prawie 350 osób.

"Porównując sprzedaż biletów z ulgą studencką w październiku tego roku z październikiem 2016 r. widzimy wzrost o ponad 2,2 tys. biletów miesięcznych. Wiele wskazuje zatem na to, że Studenciak przyciągnął do kolei nowe grono pasażerów, które być może nie rozważało wcześniej takiego środka transportu" - ocenił cytowany prezes spółki Wojciech Dinges.

"Mamy nadzieję, że teraz znaczna część z nich zostanie z nami na dłużej. W przyszłym roku zamierzamy powtórzyć całą akcję" - dodał.

Obie oferty specjalne były głównymi elementami ogłoszonego przez Koleje Śląskie w 2017 r. "Roku Studenta". Przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia przedstawiciele spółki spotykali się z przedstawicielami uczelni regionu i organizacji studenckich, a następnie m.in. przygotowali i wdrożyli rozwiązania mające zachęcać studentów do podróżowania pociągami.

Prócz cen mających skłaniać studentów, by sprawdzili czy kolej może być dla nich atrakcyjną formą dotarcia na uczelnie, KŚ wprowadziły z myślą o nich bezpośrednie połączenia między dwoma ośrodkami akademickimi - Katowicami a Cieszynem; poprawiły też ofertę na trasie Katowice - Bytom - Tarnowskie Góry - Lubliniec, m.in. wprowadzając tam zmodernizowane pociągi.

Spółka umożliwiła też chętnym studentom odbywanie praktyk w swoich działach (skorzystało z nich już kilka osób). Ponadto, przekazała, że dzięki wspólnym staraniom jej władz, samorządu Chorzowa oraz Uniwersytetu Śląskiego, na linii Chorzów Batory - Bytom, czyli początkowym odcinku tzw. magistrali węglowej, powstanie nowy przystanek kolejowy "Chorzów Uniwersytet".

Zmiany te KŚ wprowadzają, by zwiększać atrakcyjność oferty dla pasażerów. Służyć temu ma też planowane na 2018 r. wycofanie wszystkich dzierżawionych od spółki Przewozy Regionalne ok. 20 pociągów starego typu EN57. Spółka odbiera nowe pociągi z ostatniego zamówienia, które mają je w pełni zastąpić; pierwszy pojazd typu Elf 2 bydgoskiej Pesy wyjechał na trasę w połowie września br. (częściowo nowy tabor jest odbierany z opóźnieniami; na mocy umowy producent zapewnia wówczas tabor zastępczy).

Ogółem na podstawie ubiegłorocznej umowy z Pesą, będącej efektem wspólnego przetargu samorządu województwa i Kolei Śląskich, dotąd zamówiono 19 nowych pociągów (13 w zamówieniu podstawowych i sześć na podstawie tzw. prawa opcji). Możliwy jest jeszcze zakup kolejnych paru pojazdów - w tzw. zamówieniu uzupełniającym. Po tych zakupach KŚ mają korzystać wyłącznie z nowoczesnego lub zmodernizowanego taboru.

Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie na 11 liniach przewożą blisko 16 mln pasażerów rocznie. Roczny budżet przewoźnika to ok. 200 mln zł. Od 2016 r. obowiązuje go 10-letnia umowa na wykonywanie przewozów - z roczną dotacją do poziomu 140 mln zł. Władze regionu zdecydowały o takim okresie umowy, by umożliwić długofalowe decyzje inwestycyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.