PARTNER PORTALU
 • BGK

Ponad 200 mln zł dofinansowania na budowę linii tramwajowych we Wrocławiu

 • PAP / MIW    27 grudnia 2017 - 16:20
Ponad 200 mln zł dofinansowania na budowę linii tramwajowych we Wrocławiu
Umowę podpisali wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj (z prawej) i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol. (fot. mat. Min. Rozwoju)

Ponad 200 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzyma gmina Wrocław na budowę dwóch nowych tras tramwajowych i jednej autobusowo-tramwajowej. Do 2020 r. ma powstać ponad 11 km nowych tras.
• Umowy o dofinansowaniu podpisali w środę (27.12) w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol.

• W ramach podpisanych umów do 2020 r. samorząd wybuduje trasę autobusowo-tramwajową łączącą osiedle Nowy Dwór z centrum Wrocławia

• W czerwcu 2017 r. została podpisana umowa o dofinansowanie zakupu przez MPK Wrocław 56 nowoczesnych, wieloczłonowych tramwajów. W tym przypadku dotacja wyniosła prawie 160 mln zł.

 

- Podpisanie umowy kończy etap ubiegania się o dotacje. Pieniądze dla Wrocławia są już pewne - podkreślił uczestniczący w podpisaniu umów wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Dodał, że Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko zakłada wydanie tylko na cele infrastrukturalne związane z komunikacją zbiorową w dużych miastach ok. 10 mld zł i ponad 84 proc. tych środków zostało już rozdzielonych.

- W 2017 r. planowaliśmy w całym programie rozdzielenie środków na poziomie 55 proc., a udało się zrealizować więcej, bo 63 proc. To wyraźnie pokazuje, że realizacja programu przyśpiesza - powiedział wiceminister.

Jak podano, w ramach podpisanych umów do 2020 r. samorząd wybuduje trasę autobusowo-tramwajową łączącą osiedle Nowy Dwór z centrum Wrocławia. Linia będzie przebiegać przez osiedla: Przedmieście Świdnickie, Szczepin, Muchobór Mały i Nowy Dwór. Długość trasy to 6,8 km. Koszt inwestycji to 250 mln zł, z czego prawie 110 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Drugi projekt obejmuje budowę dwóch tras tramwajowych i jest jednym z etapów realizowanego już programu "Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu". Pierwsza trasa będzie przebiegać ul. Hubską na odcinku od ul. Glinianej do ul. Dyrekcyjnej. Nowy odcinek zepnie sieć trzech tras tramwajowych. Jego długość wyniesie niecały 1 km. Druga trasa zostanie poprowadzona wzdłuż ul. Popowickiej - Starogroblowej - Długiej (od ul. Milenijnej do ul. Jagiełły) i będzie mieć 3,8 km długości. Wartość projektu to blisko 160 mln zł, a dofinansowania unijnego ponad 96 mln zł.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podkreślił, że projekty są bardzo ważne dla mieszkańców.

- Rozbudowa i modernizacja komunikacji miejskiej to główne postulaty m.in. radnych osiedlowych. Cieszę się, że unijne pieniądze pozwolą zrealizować te plany. To są inwestycje potrzebne i oczekiwane, które pozwolą zmniejszyć liczbę samochodów w centrum i problemy ze smogiem - dodał wojewoda.

Wiceminister Słowik przypomniał, że w czerwcu 2017 r. została podpisana umowa o dofinansowanie zakupu przez MPK Wrocław 56 nowoczesnych, wieloczłonowych tramwajów. W tym przypadku dotacja wyniosła prawie 160 mln zł.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko to 115 mld zł z UE na najważniejsze w kraju inwestycje infrastrukturalne, m.in. kolejowe, drogowe, energetyczne czy środowiskowe. W woj. dolnośląskim z POIiŚ dofinansowano już 97 projektów kwotą 5,6 mld zł. Oprócz ww. inwestycji z zakresu transportu publicznego to m.in. fragmenty dróg ekspresowych S3, S5, obwodnica Wałbrzycha, gazociągi Lwówek-Odolanów i Czeszów-Wierzchowice.

"W przyszłym roku planujemy kolejne umowy we wszystkich sektorach. Dofinansujemy m.in. budowę odcinka S3 Legnica - Lubawka" - zapowiedział Słowik.

Dodał, że w najbliższych dniach jeszcze do końca tego roku umowy na dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych zostaną też podpisane w Poznaniu i Warszawie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Cz.N., 2017-12-28 13:25:13

  Dobra wiadomość dla pasażerów wrocławskiej komunikacji.