PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 21,5 mln zł na autobusy dla dolnośląskich gmin

  • AT    18 czerwca 2013 - 14:15
Ponad 21,5 mln zł na autobusy dla dolnośląskich gmin

Przyjazne dla środowiska autobusy już niedługo wyjadą na ulice dolnośląskich miast dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Decyzję w tej sprawie podjął dziś Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
Korzystny kurs euro spowodował, że zarząd województwa na projekty związane z transportem miejskim i podmiejskim przeznaczy dodatkowo ponad 21,5 mln zł. Dzięki tej decyzji uda się zrealizować trzy projekty, które były dotychczas na liście rezerwowej.

Pieniądze trafią do beneficjentów, którzy ze względu na brak wystarczających środków nie otrzymali ich 21 maja 2013 roku. Wówczas zarząd województwa wybrał dwa projekty, na dofinansowanie których przeznaczył ponad 74 mln zł. Już wtedy środki zostały przyznane Kolejom Dolnośląskim, które planują zakup 6 nowych pociągów oraz Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu w Jeleniej Górze, który zakładał, że dzięki dofinansowaniu z Unii kupi nowe ekologiczne autobusy i wdroży System Biletu Elektronicznego.

Koleje Dolnośląskie dostały kwotę o jaką się starały, czyli 68 mln zł, natomiast jeleniogórska spółka, ze względu na wyczerpanie środków, niespełna połowę wnioskowanej sumy, czyli 6,2 mln zł.

Na liście rezerwowej znalazło się 7 projektów, które starały się o dofinansowanie w wysokości 31,3 mln zł. Dzięki korzystnemu kursowi euro na projekty komunikacyjne zarząd przeznaczył dziś dodatkowe 21,5 mln zł.
Środki te umożliwią zwiększenie dofinansowania o 6,6 mln zł dla projektu Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Jeleniej Górze (dostaną tym samym pełną kwotę, o którą się starali) oraz zakontraktowanie, w pełnej wnioskowanej kwocie dofinansowania, trzech najwyżej ocenionych projektów znajdujących się na liście rezerwowej:

- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "Świdnica" dostanie 4,8 mln zł

- Gmina Legnica otrzyma 4,8 mln zł

- Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kłodzku dostanie 5 mln zł

Wszystkie trzy projekty dotyczą zakupu nowych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Łącznie do wszystkich beneficjentów trafi ponad 95,8 mln zł. Dzięki tym środkom zrealizują projekty, których wartość przekracza 137 mln zł

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.