PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 30 mln zł na inwestycje wodno-ściekowe

  • PAP    27 lutego 2014 - 17:24
Ponad 30 mln zł na inwestycje wodno-ściekowe

Umowy na dofinansowanie 39 projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na wsi zawarł w czwartek z gminami Urząd Marszałkowski w Toruniu. Przyznano na ten cel łącznie 30,6 mln zł z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2017-2013.
"Dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnego Programu Operacyjnego w ciągu kilku lat udało nam się odmienić oblicze kujawsko-pomorskiej wsi, która jest dziś bardziej nowoczesna i przyjazna mieszkańcom. Efekty realizacji projektów widać w każdej, nawet najmniejszej miejscowości naszego regionu" - podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki.

Na liście projektów objętych dofinansowaniem znalazły się: budowy i przebudowy gminnych oczyszczalni ścieków oraz przydomowych oczyszczalni, budowy kanalizacji sanitarnych i deszczowych, a także zakup pojazdów i urządzeń dla oczyszczalni.

Najwyższe dofinansowanie otrzymały na budowy kanalizacji gmina Obrowo - ok. 2,5 mln zł oraz gminy Lubicz i Gostycyn - po ok. 2 mln zł.

W konkursie na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodno-ściekowej łącznie pozytywnie zweryfikowano 60 wniosków o wsparcie w wysokości 47,3 mln zł. Limit środków nie pozwolił na przyznanie dofinansowania wszystkich projektów. W przypadku gdy przyznane pieniądze nie będą w pełni wykorzystane, np. wskutek oszczędności przetargowych, wsparcie otrzymają kolejne projekty z listy rankingowej.

Środki na dofinansowanie inwestycji wodno-ściekowych przyznano z funduszy PROW, przeznaczonych na "podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej". Z tej puli finansowane jest m.in.: tworzenie systemów zbiórki, segregacji i wywozu odpadów komunalnych, wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych oraz budowa stałych targowisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.