PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 35 mln zł na kolektory dla podlaskich gmin

  • PAP    5 sierpnia 2013 - 09:55
Ponad 35 mln zł na kolektory dla podlaskich gmin

19 podlaskich gmin inwestuje w kolektory słoneczne na domach mieszkańców i budynkach szkół czy gmin dzięki dotacjom z UE. Łącznie dostaną na te cel 35,4 mln zł - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku.
Gminy zostały wyłonione wcześniej w konkursie. Z ośmioma z nich urząd podpisał już umowy na dofinansowanie. To gminy: Goniądz, Grajewo, Narewka, Hajnówka, Krynki, Radziłów, Turośń Kościelna i Zabłudów.

Solary zostaną zainstalowane w ponad 1,1 tys. budynkach prywatnych na terenie tych ośmiu gmin oraz na 32 obiektach użyteczności publicznej. Łączna wartość inwestycji w tych ośmiu gminach to 19,1 mln zł z czego 13,8 mln zł to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - poinformowała Izabela Smaczna-Jórczykowska z urzędu marszałkowskiego.

Czytaj też: Zmiana w dopłatach do kolektorów

Umowę z urzędem ma m.in. gmina Radziłów, która realizuje jeden z większych tego typu projektów. W najbliższych dniach ma się rozpocząć montaż pierwszych kolektorów - poinformowała sekretarz gminy Radziłów Maria Jankowska. Łącznie w gminie kolektory będą zamontowane w 220 gospodarstwach oraz na sześciu budynkach użyteczności publicznej: szkołach, budynku urzędu gminy. Solary będą montowane w 34 miejscowościach w gminie.

Mieszkańcy, którzy zgłosili się do projektu, wnoszą wspólnie z gminą wkład własny do projektu, który wynosi 22 proc. - poinformowała Jankowska. Łączna wartość inwestycji to 4,3 mln zł, z czego dotacja z UE to 3,3 mln zł.

Czytaj też: Polska liderem kolektorów słonecznych

Solary będą służyć do podgrzewania wody użytkowej w sezonie letnim. Jankowska podkreśla, że dzięki kolektorom z pewnością będą korzyści ekologiczne, bo latem, by podgrzać wodę, rolnicy spalają węgiel oraz drewno, a teraz nie będą musieli tego robić. Będą więc potrzebowali mniej tradycyjnego opału, a to pozwoli na oszczędności. Gmina wyliczyła, że dzięki kolektorom na budynkach użyteczności publicznej zaoszczędzi ok. 20 tys. zł.

Wszystkie kolektory w gminie Radziłów mają być zainstalowane do końca października.

Wartość wszystkich inwestycji w 19 gminach to 49,6 mln zł.

Z pozostałymi gminami umowy na dofinansowanie będą podpisane w najbliższym czasie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Doradcy EkoExpert, 2013-08-13 14:46:47

    Firma EkoExpert zaprasza do skorzystania z programu realizowanego przy wsparciu UE. Celem programu jest podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez podjęcie działań z zakresu ochrony środowiska. Usługi świadczone w ramach realizowanego programu obejmują analizę działalności firmy, identyf...ikację obszarów działalności mających wpływ na środowisko, opracowanie procedur mających na celu zmniejszenie oddziaływania prowadzonej działalności na środowisko oraz szkolenie z naliczania wynikających z prowadzonej działalności opłat za korzystanie ze środowiska. Usługi oferowane przez firmę EkoExpert w ramach programu są w 70% dofinansowane ze środków UE. Z usług świadczonych w ramach programu mogą skorzystać mikro, małe i średnie firmy. Szczegóły oferty można uzyskać telefonicznie 85 744 44 60 lub pisząc na adres e-mail : ekoexpert@ekoexpert.com.pl  rozwiń