PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 4,6 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

  • PAP    24 lutego 2014 - 17:55

Ponad 4,6 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa trafi na Opolszczyznę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - poinformował urząd wojewódzki. Pieniądze przeznaczone mają być na umocnienie rzeki, uszczelnienie wałów oraz remonty dróg, mostów i kanalizacji.
Rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński poinformował w poniedziałek, że decyzje o przekazaniu pieniędzy z rezerwy celowej budżetu państwa podjął minister administracji i cyfryzacji.

Samorząd województwa otrzyma 3 mln zł. Pieniądze te przeznaczone będą na odbudowę umocnień rzeki Padół w Januszkowicach (gmina Zdzieszowice) i w Krasowej (gmina Leśnica); a także na uszczelnienie prawostronnych wałów rzeki Odry na odcinku Chorula - Kąty Opolskie.

Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu Zbigniew Bahryj powiedział PAP, że z tej kwoty ok. 300 tys. zł pójdzie na dokończenie rozpoczętych w ub. roku prac na rzece Padół. Za resztę natomiast wzmocnione będą wały na Odrze, które - jak wyjaśnił Bahryj - są w "katastrofalnym stanie" i w przyszłości mają być przebudowywane.

Ponad 1,6 mln zł minister administracji i cyfryzacji przyznał z kolei samorządom z województwa opolskiego - powiatowi strzeleckiemu oraz gminom Leśnica, Pokój, Dobrodzień, Zawadzkie i Popielów. Największa część tej kwoty - 700 tys. zł - trafi do powiatu strzeleckiego; najmniejsza - 45 tys. zł - do gminy Zawadzkie. Pieniądze przekazane przez ministerstwo są przeznaczone na remonty zniszczonych w nawałnicach z czerwcu 2013 i w czasie powodzi z maja - czerwca 2010 dróg, mostów i kanalizacji burzowej oraz na budowę nowego mostu w miejscu zerwanego przepustu.

W powiecie strzeleckim za przyznane pieniądze wyremontowana będzie droga na odcinku Poręba - Leśnica, zniszczona w trakcie ulewnych deszczy w ubiegłym roku. Starosta strzelecki Józef Swaczyna w rozmowie z PAP wyjaśnił, że - zgodnie z ustaleniami - samorząd pokryje 20 proc. wartości tej inwestycji. "Jesteśmy zadowoleni z takiej dotacji, bo droga naprawdę wymaga remontu. Będziemy z nim ruszać jak najszybciej, czyli wiosną" - zapowiedział Swaczyna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.