PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 43 mln zł na kanalizację starówki

  • PAP    7 kwietnia 2011 - 12:28
Ponad 43 mln zł na kanalizację starówki

Ponad 43 mln zł będzie kosztowała wymiana sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Starego Miasta w Sandomierzu.
Inwestycja pomoże uratować osuwającą się skarpę, na której umiejscowiona jest zabytkowa starówka.

W czwartek wbito symboliczną łopatę, rozpoczynając przedsięwzięcie. Projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie miasta Sandomierza” obejmuje budowę, wymianę i renowację przestarzałych elementów sieci sanitarnej, wodociągowej i deszczowej, biegnącej pod ulicami starówki.

Roboty będą początkowo prowadzone w okolicach Alei Jana Pawła II, potem na ulicach: Zamkowej, Katedralnej, Długosza i Podwale Górne.

Prace mają być jak najmniej uciążliwe dla turystów odwiedzających Stare Miasto. Będą prowadzone w 12 etapach, a każdy z nich obejmie inne ulice.

W ramach inwestycji, której realizacja powinna zakończyć się do końca października 2012 r., zostaną także wybudowane odcinki kanalizacji sanitarnej w prawobrzeżnej części Sandomierza – na ulicach Trześniowskiej i Holowniczej.

Projekt zakłada także remont i modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków. Prace w oczyszczalni mają zakończyć się w październiku 2011 r.

Osuwanie się wzgórza staromiejskiego w Sandomierzu stanowi poważny problem. Szczególne warunki hydrogeologiczne (uplastycznianie się lessowej gleby pod wpływem wilgoci), w połączeniu z wyeksploatowaną, nieszczelną siecią wodno-kanalizacyjną i ciepłowniczą oraz niekontrolowanym spływem wód deszczowych poważnie zagrażają nie tylko zabytkowym obiektom w obrębie starówki, ale i całej skarpie – uważają władze miasta.

Z tych powodów na terenie starówki często dochodziło do niebezpiecznych awarii; w ich wyniku zapadały się chodniki i ulice. Dodatkowo teren Starego Miasta jest też zagrożony ze względu na ruchy geologiczne.

Sandomierska starówka, obejmująca ponad sto zabytkowych obiektów najwyższej klasy, uznawana jest – ze względu na wysoką wartość historyczną i architektoniczną, a także urzekające położenie na stromej skarpie nadwiślańskiej i inne niepowtarzalne walory krajobrazowe – za największy „skarb” Sandomierza.

Władze miasta po remoncie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej chcą odnowić nawierzchnię rynku oraz elewacje znajdujących się na nim kamienic.

Zabytkowe budynki zostaną wyeksponowane poprzez odpowiednią iluminację. „W przyszłym roku zamierzamy aplikować o środki niezbędne do przeprowadzenia dalszej rewitalizacji starówki.

Szacujemy, że to koszt ponad 50 mln zł. Nie jesteśmy w stanie zrealizować tych planów jedynie z własnych środków” – powiedział burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.

Całkowity koszt renowacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to 43,1 mln zł. Projekt uzyskał 18 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Inwestycję, w imieniu miejskiego samorządu, będzie realizowało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu. Wykonawcą prac na starówce jest Przedsiębiorstwo Budowlane „Budomont” z Łańcuta.

Remont oczyszczalni przeprowadzi Poznańskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno – Hydrotechnicznych „Wodkan” z Poznania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.