PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 46 mln na inwestycję wodno-ściekową w Gorzowie

  • PAP    12 września 2012 - 16:45
Ponad 46 mln na inwestycję wodno-ściekową w Gorzowie

Konsorcjum firm WUPRINŻ S.A. w Poznaniu i POL-DRÓG Sp. z o.o. w Pile wygrało przetarg na realizację w Gorzowie inwestycji wodno-ściekowej o wartości ponad 46,6 mln zł. Konsorcjum wybuduje ponad 40 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej i prawie 22 km wodociągów.
W środę przedstawiciele konsorcjum podpisali umowę z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Gorzowie, które jest inwestorem.

Dotyczy ona realizację dwóch kontraktów związanych z budową i renowacją sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na terenie Gorzowa. Oba kontrakty są częścią dużego projektu gorzowskiego PWiK pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG-6". Przedsięwzięcie obejmujące swoim zasięgiem Gorzów i okoliczne gminy podzielone zostało na 11 kontraktów.

Konsorcjum firm z Poznania i Piły wygrało przetarg, do którego przystąpiło 15 oferentów. W ramach umowy do połowy 2014 roku przeprowadzi metodą bezwykopową renowację 15,5 km sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i 364 przykanalików, wybuduje 40,5 km sieci kanalizacji sanitarnej, 14 przepompowni i prawie 22 km wodociągu.

"Dzisiaj został podpisany kontrakt na pierwszy etap. Niebawem będą rozstrzygnięcia na kolejne etapy (...) jest to ważny moment, inwestycja podniesienie poziomu życia mieszkańców Gorzowa, tam gdzie jest już instalacja sanitarna, ale i w tych ulicach, gdzie jej nie było" - powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak.

Projekt po nazwą "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG-6" jest największą tego typu inwestycją w regionie. Całkowity koszt inwestycji, która potrwa do końca 2014 roku, to ponad 294 mln zł netto.

W lipcu br. przedstawiciele gorzowskiego PWiK podpisali umowę na dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny spółki PWiK to 113 mln zł, a wartość dofinansowania z Funduszu Spójności (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) to ok. 181 mln zł.

Przedsięwzięcie zakłada budowę i renowację ok. 165 km kanalizacji sanitarnej, ok. 72 km sieci wodociągowej i kilkudziesięciu przepompowni w Gorzowie i gminach: Kłodawa, Santok, Deszczno, Lubiszyn i Bogdaniec, które razem tworzą związek celowy gmin MG-6.

W ramach zadania zostanie także rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Gorzowie i stacja uzdatniania wody. Jest to konieczne, by mogły one sprostać znacznie większym potrzebom niż dotychczas; m.in. zlikwidowanych zostanie kilka tysięcy przydomowych szamb, co przełoży się na poprawę stanu środowiska w Gorzowie i jego okolicy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Gorzowianin, 2012-09-14 09:29:08

    Dziś ceny 3,76 + 4,86=8,62 . Aż się boję o ile wzrosną po tej inwestycji...