PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 551 mln na kanalizację i wodociągi

  • PAP    14 grudnia 2011 - 16:15
Ponad 551 mln na kanalizację i wodociągi

Ponad 551 mln zł będzie kosztował remont i budowa sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej w Kielcach i w trzech świętokrzyskich gminach - Masłów, Sitkówka-Nowiny i Zagnańsk.
Projekt pod nazwą "Kompleksowa ochrona wód podziemnych aglomeracji kieleckiej" będzie realizowany przez spółkę Wodociągi Kieleckie. Dzięki przedsięwzięciu przyłącza do sieci kanalizacyjnej zyska ponad 19 tys. osób, a do wodociągów - ok. 2 tys.

Jak poinformował w środę podczas konferencji prasowej prezes firmy Henryk Milcarz, przedsięwzięcie uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na dofinansowanie, w wysokości ponad 302 mln zł. Część wkładu własnego - prawie 121,5 mln zł - przedsiębiorstwo chce uzyskać z kredytu bankowego.

Projekt zakłada budowę 19,5 km wodociągów i 229 km kanalizacji sanitarnej w podkieleckich gminach (oceń działania marszałka). Powstanie także 51 przepompowni ścieków.

Przedsięwzięcie przewiduje też modernizację ponad 9 km starej kanalizacji oraz prawie 6 km wodociągów w Kielcach (zabierz głos/oceń prezydenta). W ramach projektu zakończono już przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej Rynku i okolicznych ulic, trwają pracę na Placu Panny Marii.

Czytaj też: Wodociągom potrzebny regulator

Najwięcej nowej sieci kanalizacyjnej powstanie w gminie Masłów - 113,8 km. Dzięki projektowi, gmina będzie skanalizowana w 92 proc. (obecnie w 10 proc.).

Wójt Masłowa Ryszard Pazera podkreślał, że brak sieci kanalizacyjnej i częściowo wodociągowej jest poważną barierą rozwojową dla gminy. Liczy, że przedsięwzięcie przyciągnie inwestorów, spowoduje wzrost wartości gruntów w gminie i poprawi warunki życia.

Głównym celem projektu jest ochrona środowiska oraz wód podziemnych Kielc i okolic, których jakość jest najwyższa w Europie.

Wodociągi Kieleckie prowadzą akcję informacyjną, dotyczącą przedsięwzięcia wśród mieszkańców gmin, w których projekt będzie realizowany. Na spotkaniach czy w punkcie informacyjnym można się dowiedzieć m.in. jak występować o przyłącza do sieci, a także o skutki projektu dla środowiska.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, ma zostać zrealizowane do końca 2015 r.

W latach 2008-2010 Wodociągi Kieleckie zrealizowały inny duży projekt - rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Sitkówce. Koszt inwestycji to 70 mln euro, 15 mln euro pochodziło ze środków UE. Rozbudowa oczyszczalni była niezbędna, aby móc przyjąć ścieki z systemu kanalizacyjnego, powstającego w ramach realizowanego obecnie przedsięwzięcia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.