PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 80 mln zł na nowoczesną sortownię odpadów w Białymstoku

  • PAP    10 października 2014 - 18:33
Ponad 80 mln zł na nowoczesną sortownię odpadów w Białymstoku

Ponad 80 mln zł ma kosztować budowa sortowni odpadów na miejskim wysypisku śmieci w Hryniewiczach k. Białegostoku. Władze miasta podpisały umowę na dofinansowanie inwestycji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Sortownię wybuduje komunalna spółka "Lech", która odpowiada w Białymstoku za gospodarkę odpadami. Inwestycja ma zwiększyć odzyskiwanie materiałów i surowców wyrzucanych przez mieszkańców, a w przyszłości obniżyć koszty systemu gospodarki odpadami.

Umowa z NFOŚ opiewa na 34,6 mln zł dofinansowania. Jak informowała wcześniej spółka "Lech", fundusze na tę inwestycję chce też pozyskać w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 25 mln zł, pozostałą kwotę ma dołożyć sama.

Zastępca prezesa tej spółki Adam Kamiński powiedział, że podpisanie piątkowej umowy z funduszem daje możliwość rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Dodał, że spółka jest w trakcie przygotowywania zamówień publicznych.

Termin oddania sortowni do użytku ma zbiec się w czasie z terminem uruchomienia spalarni odpadów w Białymstoku, która jest budowana i ma ruszyć w 2016 roku.

Czytaj też: Wysypisko śmieci w Białymstoku zamieni się w nowoczesną sortownię

Kamiński mówił, że powodem budowy sortowni jest przede wszystkim wymóg prawny - obowiązek odzyskiwania przez poszczególne gminy materiałów i surowców. Dodał, że budowa sortowni ma też powód ekonomiczny. "Pewna część odpadów jest na tyle cenna, że wartą ją odseparować i zarobić na ich sprzedaży" - dodał.

Wcześniej mówił, że z odpadów komunalnych w Białymstoku można by odzyskiwać materiały i surowce o wartości 7-8 mln zł rocznie. Sortownia, dzięki zastosowanym tam technologiom, ma dać takie możliwości. A dzięki zyskom - jak mówił - będzie możliwość obniżenia kosztów systemu gospodarki odpadami w mieście.

Czytaj też: Wysypisko śmieci w Białymstoku zamieni się w nowoczesną sortownię

Sortowania będzie w pełni automatyczna i będzie tam segregowanych 14 frakcji. Specjalistyczne separatory mają oddzielać m.in. różnego rodzaju metale, plastik i makulaturę. Pozostałe, niesegregowalne odpady, trafią do spalarni. "Dwie inwestycje budowa sortowni i spalarni będą stanowiły modelowy system gospodarowania odpadami" - dodał Kamiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.