PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 93 proc. Bielska skanalizowane. Część mieszkańców zapłaci mniej za ścieki

  • PAP    18 września 2014 - 18:01
Ponad 93 proc. Bielska skanalizowane. Część mieszkańców zapłaci mniej za ścieki

17,3 tys. bielszczan otrzymało dostęp do sieci kanalizacyjnej dzięki zakończonej rozbudowie systemu w siedmiu peryferyjnych dzielnicach - poinformował prezes komunalnej firmy wodociągowej Aqua Piotr Dudek. Obecnie sieć obejmuje już 98,3 proc. miasta.
Jak powiedział prezes, zakończenie projektu oznacza, że ok. 10 proc. mieszkańców miasta, po przyłączeniu się do sieci, zapłaci za odprowadzenie ścieków znacznie mniej niż obecnie. "Będzie to zaledwie 10 proc. kosztu, jaki muszą płacić za wywózkę ścieków samochodem asenizacyjnym" - powiedział Piotr Dudek.

Po zakończeniu rozbudowy sieć wodno-ściekowa obejmuje już 98,3 proc. Bielska-Białej. "To, że dziś tylu mieszkańców ma dostęp do kanalizacji, jest tym, czym możemy się chwalić. To nie tylko kwestia ochrony środowiska, ale i wygody" - powiedział prezydent miasta Jacek Krywult.

Samorządowiec dodał, że zadaniem miasta jest teraz przekonać bielszczan, do których dotarła sieć, aby zechcieli podłączyć do niej swe domy. Mają ich do tego przekonać pieniądze. Jak powiedział Dudek, miasto dopłaci mieszkańcom do budowy każdego metra przyłącza.

Rozbudowa kanalizacji w Bielsku-Białej trwała kilka lat. Projekt kosztował 102 mln zł. Jest to o 100 mln mniej niż zakładano sześć lat temu, gdy przystępowano do jego realizacji. "Trafiliśmy z przetargami na dobry okres, gdy wykonawcy mocno ze sobą rywalizowali. () To oczywista oszczędność nie tylko dla Aquy, ale przede wszystkim dla mieszkańców, bo przeniesie się na przyszłe ceny usług" - dodał Dudek.

Znaczna część programu została sfinansowana z funduszy UE - ok. 56 mln zł. Reszta to wkład własny. Żeby go zgromadzić, Aqua zaciągnęła kredyt komercyjny. Swój wkład dały także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt obejmował budowę 145 km kanalizacji sanitarnej, 8 km sieci wodociągowej i wymianę 16 km istniejących wodociągów. "To ogromna ilość. Żeby ją zobrazować wystarczy powiedzieć, że łączna długość rur wynosi tyle, ile odległość z Bielska-Białej do Tarnowa" - powiedział Dudek.

Aqua SA zajmuje się dostarczaniem wody i odbiorem ścieków. Papiery spółki notowane są na rynku New Connect. W ostatnim piętnastoleciu firma gruntownie zmodernizowała sieć wodno-kanalizacyjną w mieście oraz oczyszczalnię ścieków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.