PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponaglą gminy ws. opłat za odpady

  • PAP    4 stycznia 2013 - 18:28
Ponaglą gminy ws. opłat za odpady

Część wojewodów wezwie rady gmin, które nie uchwaliły jeszcze metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ani stawek za wywóz śmieci, do podjęcia stosownych uchwał. Niektórzy z wojewodów nie podjęli jeszcze decyzji lub czekają na nowelizację ustawy.
Rady gmin miały czas na podjęcie stosownych uchwał do końca 2012 r. Wiele z nich jednak zwleka z uchwałami, licząc na szybką nowelizację przez Sejm ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czytaj też:  Miasta buntują się w sprawie śmieci

W związku z tym niektórzy wojewodowie będą wzywać rady gmin do podjęcia uchwały w wyznaczonych przez wojewodów nowych terminach. Jeżeli ten minie, a rada gminy nadal nie podejmie uchwały, wojewodowie będą mogli wydać zarządzenia zastępcze. Przyjęte w tym trybie zarządzenia będą mieć takie same skutki prawne, jak uchwała rady gminy.

Czytaj też:  Śmieciowe przepychanki w europejskim stylu

Z możliwości ponaglenia gmin skorzysta np. wojewoda podlaski i pomorski. Tamtejsze gminy, które nie podjęły uchwał do 31 grudnia 2012 r. zostaną wezwane przez wojewodów do ich podjęcia w terminie ustalonym przez wojewodę.

"Jeśli po upływie tego terminu rady gmin nadal nie przyjmą uchwał, wojewoda w drodze zarządzenia zastępczego ustali metody i stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nastąpi to, w przypadku, gdy gminy nie zadeklarują podjęcia tych uchwał w najbliższym czasie" - poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł.

Czytaj też:  Posłowie oburzeni przełożeniem głosowania ws. śmieci

Takie ponaglenia zostaną wysłane, gdy wojewodowie otrzymają kompletne listy gmin, które do końca 2012 r. nie podjęły stosownych uchwał. Pełne listy powinny być znane w połowie stycznia. Część gmin mogła takie uchwały podejmować w ostatnim dniu grudnia 2012 roku. Na poinformowanie wojewody gminy mają czas 7 dni, zatem obecne listy w urzędach wojewódzkich mogą być niepełne.

Z możliwości wzywania rad gmin do przyjęcia uchwał ws. opłat za śmieci nie skorzysta natomiast wojewoda podkarpacki. Rzeczniczka Małgorzata Oczoś powiedziała, że wojewoda czeka na zapowiadaną nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Z kolei w woj. małopolskim decyzja dotycząca dalszego postępowania w przypadku gmin, które nie podjęły uchwał ws. wywozu śmieci, jeszcze nie zapadła.

Z danych przekazanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki wynika, że do końca grudnia blisko 100 gmin, na 182 w województwie, miało uchwalone stosowne uchwały dotyczące cen za wywóz śmieci. W tym 96 gmin przyjęło nowy regulamin, a 84 - ustaliło stawki. Jedną z gmin, które nie mają uchwały dotyczącej wywozu śmieci jest Kraków.

W woj. podlaskim spośród 118 gmin odpowiednie uchwały przyjęła mniej niż połowa gmin. Takiej uchwały nie podjęli m.in. radni stolicy województwa - miasta Białystok.

Wśród pomorskich samorządów, które nie ustaliły jeszcze sposobu liczenia opłat za wywóz śmieci i nowych cen za odpady komunalne są Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Podobnie jest na Podkarpaciu. Spośród największych miast województwa tylko radni Tarnobrzega ustalili już opłaty za wywóz śmieci. Będzie to 10 zł od osoby za odpady posegregowane i 15 zł za nieposegregowane. Rzeszów, Krosno i Przemyśl wybrały jedynie wariant naliczania opłat - od liczby mieszkańców w gospodarstwie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.