PARTNER PORTALU
 • BGK

Poparcie dla "Mieszkania dla Młodych"

 • PAP    19 czerwca 2013 - 16:06
Poparcie dla "Mieszkania dla Młodych"

- Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za skierowaniem programu "Mieszkanie dla Młodych" (MDM) do dalszych prac. Szef resortu transportu Sławomir Nowak przekonywał, że program pomoże rozwiązać problem braku mieszkań w Polsce w najbliższych latach.
ZAKTUALIZOWANA: W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla młodych".

Szef resortu transportu zaliczył projekt do rządowych działań prorodzinnych. Zwrócił uwagę, że w Polsce brakuje ok. 700 tys. mieszkań. "To nadal bardzo dużo, ale najmniej w historii Polski" - zaznaczył. Według niego MDM może rozwiązać ten problem w ciągu najbliższych kilku lat.

W związku z wygaśnięciem w ub.r. programu "Rodzina na swoim" i wejściem MDM dopiero w przyszłym roku Nowak zapowiedział, że w tym roku będzie można wynająć mieszkanie od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, a od stycznia 2014 r. podpisać umowę z bankiem o dofinansowanie kredytu.

Przypomniał, że celem programu MDM jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc.

Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw. Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw.

Nowak zapowiedział, że ok. 120 tys. młodych ludzi będzie mogło otrzymać wsparcie rządu. Kredyty z dopłatą - jak mówił - ma oferować ok. 20 banków, a wnioski w tej sprawie będą przyjmowane do końca września 2018 r. "Zachęcam wszystkich, którzy nie mają pierwszego własnego mieszkania, a spełniają warunki programu, by 1 stycznia 2014 roku ustawili się w kolejce do banku. Mam nadzieję, że zainteresowanie będzie duże" - powiedział.

Elżbieta Apolonia Pierzchała (PO) oceniła, że rozwiązania zawarte w programie MDM będą "siłą napędową dla rozwoju branży budowlanej i gospodarki". "Klub Platformy Obywatelskiej opiniuje projekt ustawy pozytywnie" - powiedziała.

Słów krytyki do projektu nie szczędził klub PiS. Andrzej Adamczyk (PiS) powiedział, że w tym roku Polska jako jedno z niewielu państw w Europie nie wspiera w żaden sposób budownictwa mieszkaniowego. Zwrócił uwagę, że w naszym kraju spada liczba budowanych mieszkań. Jak mówił, w pierwszym kwartale ub.r. rozpoczęto budowę 31 tys. lokali, a rok później było to 21 tys. To - jego zdaniem - skutek zaniedbań rządu. "Doprowadziliście do zapaści polskiego budownictwa" - mówił Adamczyk, zwracając się do szefa resortu transportu.

Jego zdaniem program MDM odpowiada na potrzeby młodych ludzi w dużych aglomeracjach i deweloperów. "Program ten eliminuje trzy czwarte powierzchni kraju" - powiedział. Skrytykował zapis projektu, zgodnie z którym przyszłoroczne wydatki na materiały budowlane nie będą podlegały już częściowemu zwrotowi podatku VAT. "Rząd spycha budownictwo w obszar szarej strefy" - podkreślił.

"Mamy nadzieję, że w trakcie dalszych prac nad projektem ustawy z protezy, z bajpasu, z materiału propagandowego, uda nam się wypracować dokument, który w sposób jasny, czytelny, wesprze wszystkich młodych Polaków" - powiedział poseł PiS.×
KOMENTARZE (3)

 • TEKO, 2013-06-20 16:15:39

  Mam nadzieję,że będzie taka możliwość...-A jak nie,to co ?Róbta co chceta?
 • alutka, 2013-06-19 22:07:47

  wsparcie i popracie byłoby mile widziane
 • student, 2013-06-19 14:51:27

  ok,super tylko jaki bank da kredyt,kiedy ja studiuję,nie wiem czy będę miała pracę? niech najpierw p.Nowak da młodym pracę,aby mieli zabezpieczenie na spłacanie kredytu,a...ile jeszcze trzeba wpłacić na te nowe mieszkanie????