PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie Bytomia z Kompanią Węglową

  • PAP    19 września 2011 - 17:08
Porozumienie Bytomia z Kompanią Węglową

Urząd Miasta w Bytomiu oraz Kompania Węglowa zapowiedziały, że w przyszły poniedziałek podpiszą porozumienie dotyczące odszkodowania za budynki zniszczone na terenie dzielnicy Karb.
Zapowiedź jest efektem zakończonych w poniedziałek rozmów na temat wysokości odszkodowania dla miasta, które odbyły się w Warszawie. Wycena szkód przedstawiona przez Kompanię Węglową dotyczy prawie 19 mln zł.

Czytaj też: Kompania Węglowa zwróci za najem w Bytomiu

Jak poinformowała rzeczniczka urzędu miasta w Bytomiu Katarzyna Krzemińska-Kruczek, omawiana w poniedziałek u ministra Boniego wysokość odszkodowania dotyczy 24 budynków mieszkalnych w dzielnicy Karb.

Czytaj też: Bliżej porozumienia o pomocy dla Bytomia

„Rozmowy przebiegały w miarę spokojnie. Jesteśmy bardzo blisko podpisania tego porozumienia” – powiedziała Krzemińska-Kruczek. Podkreśliła jednak, że Urząd Miasta oraz Kompania Węglowa mają jeszcze tydzień na ostateczne uzgodnienia.

Rzecznik Kompanii Zbigniew Madej powiedział, że kwota tego odszkodowania, czyli prawie 19 mln zł, będzie jeszcze weryfikowana przez miasto.

Dodał, że trzeba jeszcze szczegółowo ustalić, co się stanie z terenem opuszczonym przez mieszkańców Karbia. „Z naszej strony nie widzimy problemów, żeby pomóc w zagospodarowania tego terenu na inne cele niż budowlane” – powiedział Madej.

Część mieszkańców Karbia musiała opuścić swoje mieszkania, ponieważ budynki zostały poważnie uszkodzone – ściany popękały i poprzemieszczały się o kilka centymetrów. Nadzór górniczy przeprowadził kontrolę i poinformował, że uszkodzenia nie wynikają z nieprawidłowości przy bieżącej eksploatacji węgla przez kopalnię Bobrek-Centrum, należącą do Kompanii Węglowej. Pojawiły się opinie, że sytuacja w tym rejonie ma związek z ponad stuletnią eksploatacją węgla.

Do tej pory z Karbia wykwaterowanych zostało 341 mieszkańców, z których 116 przebywa w hotelach, a pozostali mieszkają u rodzin bądź wynajmują mieszkania.

W minionym tygodniu władze Bytomia zadeklarowały budowę pierwszych mieszkań dla 40 rodzin. Pierwszy budynek powstanie w dzielnicy Szombierki. Miasto poinformowało, że rozpoczęły się procedury przetargowe.

Trwa także remont 20 mieszkań będących w zasobach miasta. Koszt remontu jednego z nich to ok. 35 tys. zł.

„Liczymy się z tym, że będą kolejne wykwaterowania, wszystko jednak zależy od decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego” – dodała rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • sarna, 2011-09-19 18:56:03

    Co to za płukanka?Czy chodzi o węgiel płukany albo co? A tak w ogóle" chcieli dobrze a wyszło jak zwykle"!Myśle,że teraz nie mają już wyboru.Są skazani na siebie!
  • PŁUKANKA, 2011-09-19 18:47:04

    to bardzo miłe, że wreszcie się coś ruszyło w tej sprawie ALE CZY NA PEWNO WSZYSCY DOTRZYMAJĄ SŁOWA ?