PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie ws. utrzymania DTŚ-ki podpisane

  • AW    8 marca 2013 - 15:38
Porozumienie ws. utrzymania DTŚ-ki podpisane

W siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego prezydenci czterech miast: Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Zabrza podpisali porozumienie w sprawie wspólnego, utrzymania DTŚ-ki.
Sygnatariuszom porozumienia zależy na tym, by już od następnego sezonu zimowego Drogowa Trasa Średnicowa była odśnieżania przez jeden podmiot.

Czytaj też: Śląskie gminy porozumiały się ws. utrzymania Drogowej Trasy Średnicowej

Dzięki temu kierowcy jadący z Chorzowa w kierunku Zabrza i odwrotnie nie będą narażeni na różne warunki drogowe. W podpisanym dziś dokumencie czytamy, że miasta podpisują porozumienie w celu „ uzyskania najkorzystniejszej oferty mechanicznego całorocznego utrzymania Drogowej Trasy Średnicowej". Poza sezonem zimowym firma, która wygra przetarg ma odpowiadać za czystość na trasie oraz utrzymywać w odpowiednim stanie pasy zieleni.

- Podpisywane dziś przez nas porozumienie jest kolejnym realizowanym z inicjatywy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W kolejce czeka już porozumienie w sprawie sieci wypożyczalni Metropolitalnego Roweru Miejskiego - podkreślił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Czytaj też: Sama dobra wola nie wystarczy

Jego zdaniem związek mógłby przejąć zdecydowanie więcej zadań, gdyby tylko gminy chciały je przekazać Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu. - Jesteśmy zainteresowani każdym wspólnym działaniem, które może przynieść nam oszczędności - deklarował wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

Zgodnie z zapisami porozumienia postępowanie przetargowe na utrzymanie DTŚ-ki w imieniu wszystkich sygnatariuszy przeprowadzą Świętochłowice.

Miasta zobowiązują się w ciągu 30 dni od zawarcia porozumienia do zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych „do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia publicznego".

W również w ciągu 30 dni prezydent Świętochłowic ma obowiązek powołać specjalną komisję przetargową, składającą się z 9 osób, w tym co najmniej 3 kandydatów wskazanych przez pozostałych sygnatariuszy porozumienia. Każde z miast podpisze odrębną umowę na całoroczne utrzymanie Drogowej Trasy Średnicowej z firmą, która złoży najkorzystniejszą ofertę. W tej chwili miasta przystąpią do sporządzenia Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Przetarg na wspólne utrzymanie około 27 kilometrów trasy / łącznie z węzłami i zjazdami / DTŚ-ki zostanie ogłoszony prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia br.

Na razie do porozumienia nie przystępują Katowice. Spowodowane to jest obowiązującą do 2014 roku umową, jaką miasto podpisało z firmą zajmującą się utrzymaniem DTŚ-ki w obszarze Katowic.

Z powodów oczywistych do porozumienia nie przystąpią Gliwice - trasa na terenie tej gminy jest dopiero budowana. - Jesteśmy przekonani, że w następnych latach oba miasta dołączą do tegoż porozumienia - powiedział przewodniczący GZM Dawid Kostempski.

Czytaj tez: Z powodu budowy DTŚ zamkną ulice w Gliwcach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.