PARTNER PORTALU
  • BGK

Port Lotniczy Gdańsk będzie rozbudowany

  • PAP    5 listopada 2010 - 20:38
Port Lotniczy Gdańsk będzie rozbudowany

Umowę na dofinansowanie z unijnych funduszy rozbudowy portu lotniczego w Gdańsku kwotą ponad 87 mln zł podpisał w piątek 5 listopada zarząd portu.
Wartość realizowanego programu inwestycyjnego przewidzianego na lata 2009-2015 wynosi 396 mln zł. Całkowite dofinansowanie inwestycji w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 178 mln zł. 

Rzecznik portu, Michał Dargacz poinformował, że podpisana w piątek umowa dotyczy budowy drugiego terminalu pasażerskiego wraz z infrastrukturą oraz rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniskowej i portowej. Jest to najważniejsza i najdroższa część realizowanego programu inwestycyjnego. 

Plan rozbudowy gdańskiego lotniska przewiduje ponadto powstanie m.in. dodatkowej drogi kołowania, stanowiska do odladzania, nowej bazy technicznej i płyty postojowej. Prace mają się zakończyć w pierwszym półroczu 2012 r.

Po rozbudowie lotnisko w Gdańsku będzie mogło obsłużyć do 5 mln pasażerów rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. Oprócz funduszy unijnych, pieniądze na inwestycje pochodzą z emisji obligacji, podwyższenia kapitału przez wspólników oraz ze środków własnych spółki.

Po dziesięciu miesiącach 2010 r. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 1,9 mln pasażerów i zanotował 18-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Czytaj też:

Nasze lotniska czeka trudny sprawdzian 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)