PARTNER PORTALU
  • BGK

Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko w Szymanach samorządowi

  • PAP    10 maja 2013 - 15:56
Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko w Szymanach samorządowi

Sąd apelacyjny w Białymstoku podtrzymał w piątek wyrok sądu okręgowego w Olsztynie o tym, iż spółka Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko regionalne w Szymanach koło Szczytna samorządowi województwa warmińsko-mazurskiemu. Wyrok jest prawomocny.
Białostocki sąd nie uwzględnił apelacji PL Mazury, która zaskarżyła wyrok olsztyńskiego sądu korzystny dla samorządu warmińsko-mazurskiego.

Zakończony prawomocnym już wyrokiem proces był efektem sporu między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a spółką, która od 2008 r. zarządzała regionalnym lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa w 2011 roku wypowiedział jej umowę dzierżawy i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę "Warmia i Mazury".

Sąd w Olsztynie wydając wyrok dotyczący wydania lotniska uznał jednocześnie, że decyzja samorządu o wypowiedzeniu spółce PL Mazury umowy dzierżawy na lotnisko jest zasadna.

Czytaj też: Kto w końcu zarządza lotniskiem w Szymanach?

Wypowiadając umowę dzierżawy spółce Port Lotniczy Mazury samorząd podał, że zarządza ona lotniskiem nieefektywnie i nie gwarantuje uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach. Z taką decyzją nie zgodzili się przedstawiciele spółki Port Lotniczy Mazury, którzy nie chcieli opuścić lotniska, twierdząc, że rozwiązanie umowy jest nieskuteczne. Dlatego samorząd złożył pozew do sądu o wydanie nieruchomości.

Prezes samorządowej spółki Warmia i Mazury Leszek Krawczyk powiedział w piątek, że po takiej decyzji białostockiego sądu spółka samorządowa może już właściwie bez przeszkód formalnych "wejść na lotnisko".

"Teraz będziemy jedynie czekać na decyzję Urzędu Lotnictwa Cywilnego ws zgody na zarządzanie lotniskiem, następnie zatrudnimy firmę ochroniarską, by pilnowała nieruchomości i ruszamy z ogłoszeniem przetargów na prace budowlane"- powiedział Krawczyk.

Dodał, że chodzi m.in. o przebudowę pasa startowego, budowę ogrodzenia i budynków lotniskowych.

Podkreślił, że teraz najważniejszą sprawą jest uzyskanie tak zwanej decyzji środowiskowej. Dokumentacja, na podstawie której inwestor ma ją otrzymać jest w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wydanie decyzji spodziewane jest w czerwcu.

Niedawno wybrano w konkursie projekt architektoniczny terminala w Szymanach. Wyglądem będzie on nawiązywał do charakterystycznych cech krajobrazu mazurskiego. Według wizji projektantów budynek będzie miał motywy przypominające żurawie w locie, pojawią się też elementy zieleni i trzciny oraz małe lustra wody.

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem, mimo zawieszonej działalności lotniskowej, Port Lotniczy Mazury sp. z o.o. wciąż borykał się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu.

Jednak, według zarządu województwa, te deklaracje nie zostały zrealizowane. Władze regionu nie rezygnują z uruchomienia portu lotniczego w Szymanach; ma to kosztować 200 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.