PARTNER PORTALU
  • BGK

Port Lotniczy Olsztyn–Mazury‬: Lotnisko w Szymanach już otwarte

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 16:16
Port Lotniczy Olsztyn–Mazury‬: Lotnisko w Szymanach już otwarte
20 stycznia rano wystartował pierwszy samolot do Berlina (fot.wrota.warmia.mazury.pl)

• Z lotniska w Szymanach wystartował pierwszy samolot do Berlina.
• Od 21 stycznia z Szyman będą odbywać się regularne loty.
• Województwo będzie zapraszać do udziału w spółce zarządzającej portem inne samorządy.
Lot z Szyman do Berlina zainaugurował 20 stycznia działalność portu lotniczego Olsztyn-Mazury. Władze samorządu województwa przekonywały w tym dniu, że warto latać na Mazury. Od 21 stycznia z Szyman będą odbywać się regularne loty do Berlina i Krakowa.

20 stycznia rano wystartował pierwszy samolot do Berlina z 23 pasażerami na pokładzie. Byli to przedstawiciele władz samorządowych, kierownictwa portu Olsztyn-Mazury, dziennikarze oraz przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wczesnym popołudniem rejsem powrotnym przylecieli z kolei z Berlina do Szyman także niemieccy touroperatorzy i dziennikarze, którzy będą poznawać walory turystyczne Mazur.

Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk podkreśliła, że kierunki lotów - te, które już są realizowane oraz te, które są w planach, czyli do Monachium, Londynu i Dublina - są odpowiedzią na oczekiwania potencjalnych pasażerów.

"Tam, gdzie będziemy latać zamierzamy prowadzić kampanię promocyjną dotyczącą portu i połączeń. Nie tylko sami, ale z touroperatorami i branżą turystyczną z regionu" - zapowiedziała wicemarszałek, która z dziennikarzami rozmawiała na pokładzie samolotu.

Według Śląskiej-Zyśk samorządowcy mogą być dumni, że budowę regionalnego lotniska udało się doprowadzić do końca w tak ekspresowym tempie. Podkreśliła, że port lotniczy chce obsługiwać zarówno loty biznesowe jak i turystów.

"Mamy dwie specjalne strefy ekonomiczne, doskonale się rozwijające. Zależy nam na pozyskiwaniu inwestorów. Nasz region specjalizuje się w trzech dziedzinach: meblarstwie, ekonomii wody i zdrowej żywności" - mówiła. Przypomniała, że połowa powierzchni województwa to obszary chronione przyrodniczo, stąd równie ważnym elementem regionalnej gospodarki jest turystyka.

Wicemarszałek była pytana przez dziennikarzy, ile samorząd wojewódzki będzie dopłacał do działalności lotniska. Odpowiedziała, że w wieloletniej prognozie finansowej są zabezpieczone środki na dofinansowanie lotniska, a prawo pozwala przez pierwszych 10 lat działalności pomagać spółkom lotniskowym, żeby się wzmocniły. "Mamy również takie wsparcie, jest to 15 mln zł rocznie, z tendencją malejącą, ze spłatą obligacji. I to wsparcie jest przewidziane do 2023 r." - wyjaśniła.

Na razie samorząd województwa jest w 100 proc. udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem. Jednak - według Śląskiej-Zyśk - będzie zapraszać do udziału inne samorządy. "Nie wyobrażam sobie portu lotniczego Olsztyn-Mazury bez udziału Olsztyna czy Szczytna. Jesteśmy otwarcie na innych partnerów, ale po 5 latach, czyli po okresie trwałości projektu" - dodała.×
KOMENTARZE (2)

  • dana, 2016-01-20 18:20:22

    mieszkam na warmi i mazurach i zawsze byl problem zeby doleciec do domu ,mysle ze teraz nie bedzie juz problemu ,bardzo sie ciesze i napewno skorzystam z lotu .Brawo -z pozdrowieniamy z Hiszpanii
  • dana, 2016-01-20 18:14:24

    super ze w koncu mamy lotnisko na warmi