PARTNER PORTALU
  • BGK

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury: Pociągi na lotnisko w Szymanach już kursują

  • AT    22 stycznia 2016 - 10:47
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury: Pociągi na lotnisko w Szymanach już kursują
Pociągi na trasie Olsztyn-Szymany juz jeżdżą (Lotnisko w Szymanach, fot. mat. prasowe)

• Udostępniono linię kolejową do portu lotniczego Olsztyn-Mazury.
• Rozkład jazdy dopasowany został do przylotów i odlotów samolotów.
• Powstało nowe centrum sterowania ruchem kolejowym.
PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) udostępniły linię kolejową do portu lotniczego Olsztyn - Mazury, zmodernizowaną i rozbudowaną kosztem ok. 146 mln zł.

- Najszybsze pociągi z Olsztyna do Szyman na lotnisko Olsztyn-Mazury pokonają ten dystans w mniej niż godzinę. Rozkład jazdy ustalony z przewoźnikiem zapewnia odjazdy i przyjazdy dopasowane do przylotów i odlotów samolotów. Połączenie kolejowe jest obecnie konkurencyjne i korzystniejsze niż drogowe - informuje PKP PLK.

Budowa połączenia do portu lotniczego w Szymanach składała się z dwóch etapów. Pierwszy, o wartości ponad 94 mln zł, polegał na położeniu 44 kilometrów nowych torów na odcinku Olsztyn – Szczytno linii 219 oraz na stacji Szczytno na linii 35 (1 km).

Wyremontowano dziesięciokilometrowy odcinek linii (nr 35) ze Szczytna do Szyman. Oprócz tego przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37. przejazdach kolejowo–drogowych. Drugi etap, o wartości ponad 51 mln zł, polegał na wybudowaniu całkowicie nowej linii kolejowej o długości 1,6 km, odchodzącej od linii nr 35 przed stacją Szymany do portu lotniczego Olsztyn-Mazury, przypomina zarządca infrastruktury kolejowej.

Polskie Linie Kolejowe wybudowały także nowe lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym (LCS), które zapewnia sprawne prowadzenie ruchu kolejowego i dzięki nowoczesnym urządzeniom podniósł się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym na odcinku Olsztyn – Szymany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.