PARTNER PORTALU
  • BGK

Porządek w śmierdzących sprawach

  • www.krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    6 sierpnia 2012 - 10:39
Porządek w śmierdzących sprawach

Krośnieński samorząd stara się uporządkować śmierdzące sprawy, takie jak odprowadzanie ścieków sanitarnych do przydrożnych rowów, potoków, rzek czy wprost do ziemi.
W celu poprawy ogólnie pojętej estetyki przyjęto projekt dofinansowania budowy przyłączy do kanalizacji. Uchwała była początkowo zakwestionowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Brak przyłączy kanalizacyjnych jest nadal problemem w niektórych częściach miasta. Ścieki odprowadzane do przydrożnych rowów lub wprost do rzek i potoków negatywnie wpływają nie tylko na stan środowiska, ale i na estetykę. Na skutki takich działań szczególnie narażony może być nasz zmysł węchu.

Z tego powodu rada miasta podjęła uchwałę „w sprawie zasad udzielania osobom fizycznym dotacji celowej na dofinansowanie kosztów budowy przyłączeń kanalizacyjnych”. Chodzi o to, by właściciel posesji, budynku, mógł uzyskać dofinansowanie dla wybudowania przyłącza do kanalizacji sanitarnej.

Często, że względu na położenie nieruchomości koszty budowy przyłącza są wysokie. Dotacja pozwala pokryć do 50 proc. kosztów inwestycji, ale maksymalnie wynosi 4000 zł.

Pierwszy raz uchwałę podjęto w kwietniu, jednak część jej zapisów została zakwestionowana przez Regionalna Izbę Obrachunkową. Powody objaśnił radnym Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Krzysztof Smerecki.

Zastrzeżenia dotyczyły dwóch rozstrzygnięć – Oba te rozstrzygnięcia dotyczą być może zbyt daleko idącej intencji potrzeby zabezpieczenia interesów Miasta. Pierwsza dotyczyła tego, że zastrzegliśmy sobie w pierwszej wersji uchwały, ze nie będziemy udzielać dotacji osobom, które są dłużnikami miasta – mówił naczelnik, dodając, że zdaniem RIO dostęp do dotacji powinien być dostępny, bez tego typu warunków.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.