Poseł PO interweniuje w sprawie biogazowni

  • Patrycja Kokosińska (wnp.pl)
  • 17-01-2012
  • drukuj
Mieszkańcy gminy Pleszew (woj. wielkopolskie) sprzeciwiają się budowie biogazowni o mocy 0,6 MW na terenie wsi Zielona Łąka. Obawiają się, że obiekt będzie miał znaczny wpływ na ich zdrowie i środowisko naturalne. W związku z zaistniałą sytuacją Maciej Orzechowski, poseł PO, złożył interpelacje do ministra środowiska.
Poseł PO interweniuje w sprawie biogazowni

Według informacji mieszkańców najbliższe zabudowania oddalone są o 350 metrów od terenu, na którym ma powstać obiekt, a rozbudowujące się osiedle domków jednorodzinnych znajdowałoby się w odległości 600 m od tego zakładu.

- Zdaniem mieszkańców wsi, biogazowa jest przedsięwzięciem potencjalnie oddziałującym na środowisko i biologicznie niebezpiecznym z powodu przyjmowanych substytutów oraz emisji szkodliwych dla zdrowia związków. Dodają również, iż w otrzymanym raporcie dotyczącym oddziaływania inwestycji na środowisko brak jest określenia technologii w jakiej ma pracować biogazownia oraz urządzeń w jakie ma zostać wyposażona - podaje Maciej Orzechowski, poseł PO.

Jak podkreśla poseł, mieszkańcy wsi twierdzą, iż raport nie zawiera konkretnych opisów dotyczących funkcjonowania zakładu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zasadnicza różnica jest miedzy biogazownia rolniczą, a utylizacyjna (odpadową). Rolnicza działa wyłącznie na produktach roslinnych (w tym kiszonce - np.z kukurydzy, trawy, buraków cukrowych), a biogazownia utylizacyjną, która posiada segment chigienizacji (pasteryzacja lub sanitacja). W utylizacyjne...j przetwarzane są biologicznie odpady organiczne (np.poubojowe) pochodzenia odzwierzęcego. Nieporozumieniem są obawy o smród w biogazowni i istotne oddziaływanie na środowisko. Celem biogazowni jest uzyskiwanie i spalanie biogazu, a nie jego wypuszczanie w powietrze. Kluczową sprawą jest tzw okres przetrzymania, tj. shermetyzowanej fermentacji beztlenowej, która jest podstawą procesu technologicznego. Technologia to sposoby i sekwencje przepompowywania, mieszania wewnątrz zbiorników. Brak informacji jest podstawa tumultów które powstają przy planowaniu tego typu inwestycji. Swoja drogą, najwiecej problemów powstaje w miejscach gdzie mieszczuchy "pobudowały się" na wsi i wszystko co z gospodarka rolna ma związek im przeszkadza. Było czytac plany zagospodarowania, a nie napalać się bo działka była tania... rozwiń

wowo, 2012-01-19 02:21:22 odpowiedz

Paweł jedź do Liszkowa, ty piszesz o biogazowni rolniczej a ta jest PRZEMYSŁOWA. A chciałbyś mieć taką przed domem?

Anakonda, 2012-01-17 17:49:36 odpowiedz

W powiecie Parczew jest biogazownia naprawdę blisko zabudowań byłem kilka razy i nie czułem żadnego uciążliwego odoru, tylko i wyłącznie na terenie zakładu. Napewno jak zawieje wiatr to można poczuć zapach kiszonki tylko i wyłącznie bo wszystkie substraty są z specjalnych szczelnych komorach ferment...acyjnych. rozwiń

Paweł, 2012-01-17 16:59:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE