PARTNER PORTALU
 • BGK

Poseł PO interweniuje w sprawie biogazowni

 • Patrycja Kokosińska (wnp.pl)    17 stycznia 2012 - 12:18
Poseł PO interweniuje w sprawie biogazowni

Mieszkańcy gminy Pleszew (woj. wielkopolskie) sprzeciwiają się budowie biogazowni o mocy 0,6 MW na terenie wsi Zielona Łąka. Obawiają się, że obiekt będzie miał znaczny wpływ na ich zdrowie i środowisko naturalne. W związku z zaistniałą sytuacją Maciej Orzechowski, poseł PO, złożył interpelacje do ministra środowiska.
Według informacji mieszkańców najbliższe zabudowania oddalone są o 350 metrów od terenu, na którym ma powstać obiekt, a rozbudowujące się osiedle domków jednorodzinnych znajdowałoby się w odległości 600 m od tego zakładu.

- Zdaniem mieszkańców wsi, biogazowa jest przedsięwzięciem potencjalnie oddziałującym na środowisko i biologicznie niebezpiecznym z powodu przyjmowanych substytutów oraz emisji szkodliwych dla zdrowia związków. Dodają również, iż w otrzymanym raporcie dotyczącym oddziaływania inwestycji na środowisko brak jest określenia technologii w jakiej ma pracować biogazownia oraz urządzeń w jakie ma zostać wyposażona - podaje Maciej Orzechowski, poseł PO.

Jak podkreśla poseł, mieszkańcy wsi twierdzą, iż raport nie zawiera konkretnych opisów dotyczących funkcjonowania zakładu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • wowo, 2012-01-19 02:21:22

  Zasadnicza różnica jest miedzy biogazownia rolniczą, a utylizacyjna (odpadową). Rolnicza działa wyłącznie na produktach roslinnych (w tym kiszonce - np.z kukurydzy, trawy, buraków cukrowych), a biogazownia utylizacyjną, która posiada segment chigienizacji (pasteryzacja lub sanitacja). W utylizacyjne...j przetwarzane są biologicznie odpady organiczne (np.poubojowe) pochodzenia odzwierzęcego. Nieporozumieniem są obawy o smród w biogazowni i istotne oddziaływanie na środowisko. Celem biogazowni jest uzyskiwanie i spalanie biogazu, a nie jego wypuszczanie w powietrze. Kluczową sprawą jest tzw okres przetrzymania, tj. shermetyzowanej fermentacji beztlenowej, która jest podstawą procesu technologicznego. Technologia to sposoby i sekwencje przepompowywania, mieszania wewnątrz zbiorników. Brak informacji jest podstawa tumultów które powstają przy planowaniu tego typu inwestycji. Swoja drogą, najwiecej problemów powstaje w miejscach gdzie mieszczuchy "pobudowały się" na wsi i wszystko co z gospodarka rolna ma związek im przeszkadza. Było czytac plany zagospodarowania, a nie napalać się bo działka była tania...  rozwiń
 • Anakonda, 2012-01-17 17:49:36

  Paweł jedź do Liszkowa, ty piszesz o biogazowni rolniczej a ta jest PRZEMYSŁOWA. A chciałbyś mieć taką przed domem?
 • Paweł, 2012-01-17 16:59:49

  W powiecie Parczew jest biogazownia naprawdę blisko zabudowań byłem kilka razy i nie czułem żadnego uciążliwego odoru, tylko i wyłącznie na terenie zakładu. Napewno jak zawieje wiatr to można poczuć zapach kiszonki tylko i wyłącznie bo wszystkie substraty są z specjalnych szczelnych komorach ferment...acyjnych.  rozwiń