PARTNER PORTALU
 • BGK

Posłowie oburzeni przełożeniem głosowania ws. śmieci

 • PAP    4 stycznia 2013 - 17:12
Posłowie oburzeni przełożeniem głosowania ws. śmieci

Posłowie PiS są oburzeni tym, że w piątek w Sejmie nie odbyło się głosowanie senackiego projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. PO tłumaczy, że zabrakło opinii MSZ, a projekt będzie najprawdopodobniej głosowany na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
ZAKTUALZIOWANA: Projekt ma na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających gminom racjonalną i elastyczną politykę w zakresie ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i gospodarowania tymi odpadami.

Czytaj też:  Śmieciowe przepychanki w europejskim stylu

W myśl obecnych przepisów wybór spółki odbierającej śmieci od właściciela nieruchomości należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Te przepisy są krytykowane przez samorządowców.

W piątek marszałek Sejmu Ewa Kopacz tuż przed zaplanowanym głosowaniem przerwała obrady i wezwała do siebie szefa klubu PO Rafała Grupińskiego. Po wznowieniu z wnioskiem formalnym wystąpił poseł SLD Tadeusz Iwiński. Stwierdził, że Sejm nie wyraził zgody na przełożenie głosowania w tej sprawie.

"Mamy do czynienia z posiedzeniem Sejmu, a nie posiedzeniem klubu PO, jak odnoszę wrażenie. Nie może być tak, że wzywany jest w specjalnym trybie szef klubu PO. Są także inni szefowie klubów" - podkreślił.

Po południu na konferencji prasowej posłowie PiS zadali Kopacz pytanie, dlaczego nie doszło do głosowania. "Dlaczego pani marszałek podjęła taką dziwną i bardzo niekorzystną dla mieszkańców i samorządów decyzję, wbrew wszystkim klubom parlamentarnym?" - pytała Izabela Kloc. "Po tej decyzji gminy nie wiedzą, w jaki sposób procedować. Czy ten projekt będzie uchwalony? - dodała.

Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział, że projekt nie był głosowany, bo nie zdążyła wpłynąć opinia MSZ dotycząca zgodności z prawem unijnym. "Komisja skończyła prace przed północą, więc okazało się, że ministerstwo miało za mało czasu. Gdyby SLD wycofało swoje poprawki, to moglibyśmy tę ustawę dzisiaj przegłosować" - tłumaczył Grupiński. Jak dodał, głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Pytany o zarzuty opozycji, że przełożenie głosowania oznacza straty dla samorządów, Grupiński odparł: "Przypominam, że samorządy miały obowiązek podjąć odpowiednie uchwały do końca ubiegłego roku". Jak dodał, zasadnicza ustawa wchodzi w życie 1 lipca br.

Posłowie SLD oraz Solidarnej Polski zgłosili w czwartek poprawki do senackiego projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poprawki dotyczą m.in. procedur przetargowych. Podczas czwartkowego sprawozdania sejmowych komisji środowiska oraz samorządu terytorialnego przedstawiciele PO, PSL, Ruchu Palikota oraz PiS zapowiedzieli, że poprą projekt podczas głosowania w obecnej formie.

Senacki projekt przewiduje, że politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami będzie mogła ustalać gmina w sposób elastyczny, uwzględniający swoje specyficzne potrzeby. Senatorowie proponują m.in., aby umożliwić gminom wybór różnych metod ustalania opłat dla poszczególnych części obszaru gmin, np. części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wybór jednolitej metody na całym obszarze gminy. Uregulowanie takie spotkało się z krytyką ze strony samorządów, które zarzucają, że jest ono mało elastyczne.

Ponadto zgodnie z projektem senackim wyposażenie posesji w pojemniki nie musi być obowiązkiem jej właściciela - jak to jest obecnie - ale może zostać scedowane przez gminę na firmę odbierającą odpady. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu, ta zmiana będzie dodatkowym bodźcem zachęcającym mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • 777, 2013-01-04 23:53:02

  A PiS poprawia wszystko i jak może aby tylko zaszkodzić PO. Sami jak byli u władzy to g...zrobili, a jeszcze tłumili gospodarkę. PIS na śmieci - to będzie najlepsze dla Polski!
 • Whistleblower, 2013-01-04 21:01:35

  Wrak ustawy leży uchwalony od 18 miesięcy - a MSZ ma dopiero sprawdzać jak jak to jest w Europie... A przecież wystarczy wkleić do wyszukiwarki google hasło " o tym jak poważnie Szwedzi traktują ochronę środowiska" albo hasło "gospodarka odpadami w wybranych krajach"... Znowu bę...dziemy czekać na ustawę 22 lata? Tyle lat po odzyskaniu suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - mamy ustawę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom chcącym kręcić śmieciowe lody a niektórzy ministerialni urzędnicy sami już gubią się w swoich matactwach - wkleić do google hasło: "Gawłowski gubi się w argumentach"...  rozwiń