PARTNER PORTALU
  • BGK

Postulują o kontrolę prywatyzacji PKL

  • PAP    8 października 2012 - 16:12
Postulują o kontrolę prywatyzacji PKL

Solidarna Polska postuluje kontrolę prywatyzacji Polskich Kolei Linowych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Najwyższą Izbę Kontroli oraz prokuratora generalnego. Partia obawia się, że majątek spółki zostanie sprzedany "za przysłowiową czapkę gruszek".
Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Zakopanem, że jego klub parlamentarny zwróci się do instytucji publicznych: ABW, NIK i prokuratora generalnego - o nadzór nad procesem prywatyzacji PKL.

Czytaj też: 4 gminy za konsorcjum i sprzedażą akcji PKL 

"Te instytucje powinny podjąć działania kontrolne, aby zbadać, czy przypadkiem celem nie jest takie zdynamizowanie procesu prywatyzacji PKL, aby cały majątek spółki został sprzedany za przysłowiową czapkę gruszek. Na to nie możemy pozwolić, bo to nie jest majątek PKP ani kilku urzędników (), ale jest majątkiem wypracowanym przez pokolenia Polaków i górali" - podkreślił Mularczyk.

SP na najbliższym posiedzeniu Sejmu zamierza też złożyć zapytanie poselskie do premiera w sprawie planowanych działań PKP SA wobec Polskich Kolei Linowych. Parlamentarzyści chcą się m.in. dowiedzieć, jakie były przyczyny odwołania dotychczasowego zarządu PKL.

W ubiegłym tygodniu władze PKP SA odwołały zarząd PKL z prezesem Andrzejem Laszczykiem na czele i powołały na jego miejsce nowy zarząd. Politycy SP obawiają się, że proces odwołania zarządu ma na celu szybką prywatyzację, która - ich zdaniem - może niekorzystnie skutkować dla społeczności Podhala oraz Skarbu Państwa.

Czytaj też: Sprywatyzują PKL, żeby spłacić długi

Na prezesa nowego zarządu PKL wybrano b. wiceprezesa Totalizatora Sportowego Piotra Goska. Według SP nie ma on jednak m.in. odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w branży turystyczno-usługowej.

Zgodnie z planami PKP SA, czyli właściciela PKL, do których należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach, spółka ma zostać sprywatyzowana jeszcze w tym roku.

Chęć kupna PKL wyraziły m.in. samorządy powiatu tatrzańskiego, które powołały Spółkę Polskie Koleje Górskie (PKG), a także słowacka firma Tatry Mountain Resorts a.s.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą tego rodzaju w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.