PARTNER PORTALU
  • BGK

Poszukają gazu łupkowego w lubelskim

  • PAP    22 września 2011 - 17:29
Poszukają gazu łupkowego w lubelskim

W połowie listopada chcemy wykonać pierwszy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego - powiedział dyrektor w Marathon Oil Corporation, Paweł Pudłowski. Odwiert ten zaplanowano na koncesji Orzechów w okolicach miejscowości Świerszczów.
- Firma Marathon Oil w tym roku na swojej koncesji Orzechów w miejscowości Świerszczów dokona pierwszego odwiertu. Myślę, że to będzie gdzieś w połowie listopada. Mamy nadzieję na znalezienie gazu w tym odwiercie - powiedział.

Czytaj też: Łupki rozpalają nadzieje samorządowców

Dodał, że będzie to odwiert pionowy o głębokości ok. 3,5 tys. metrów. - W tym roku będzie to najprawdopodobniej jedyny otwór poszukiwawczy. Najprawdopodobniej nie zdążymy z następnym - zaznaczył. Dodał, że w 2012 rok można spodziewać się trzech kolejnych odwiertów.

Marathon Oil jest amerykańską firmą, zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Przedsiębiorstwo powstało pod koniec XIX wieku. W Polsce posiada 11 koncesji na poszukiwania surowca. Na koncesjach Marathon Oil współinwestorem jest m.in. kanadyjska firma Nexen.

W Polsce - jak dotąd - wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

Czytaj też: Z łupków będą rozwój i pieniądze dla gmin

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań, to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: