Poszukiwania gazu łupkowego w lubelskim

Orlen Upstream, spółka zależna PKN Orlen, rozpocznie 24 października w Syczynie wiercenie pierwszego otworu badawczego w poszukiwaniu gazu łupkowego - poinformował w piątek prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar.
Orlen planuje wykonanie na Lubelszczyźnie dwóch odwiertów badawczych. Będą to pionowe otwory o głębokości około 3 km. Po zakończeniu wiercenia w Syczynie pod Chełmem, które ma potrwać od 30 do 40 dni, rozpoczną się prace przy wykonywaniu drugiego otworu, w Berejowie, niedaleko Lubartowa.

Po wykonaniu tych otworów rozpoczną się badania, które potrwają około pół roku. Jeśli potwierdzą one przypuszczenia o występowaniu tam gazu łupkowego, to zapadnie decyzja o wykonaniu wierceń horyzontalnych i przeprowadzeniu zabiegów szczelinowania - zapowiedział Prugar na konferencji prasowej w Lublinie.

Czytaj też: Mapa gazu łupkowego w Polsce

Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju. Sześć bloków koncesyjnych położonych jest na Lubelszczyźnie. Koncesje dotyczą zarówno węglowodorów ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym gazu łupkowego.

Amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) szacuje, że potencjalne złoża gazu łupkowego w Polsce mogą wynosić 5,3 bln metrów sześciennych, z czego 1,24 bln metrów sześciennych znajduje się na Lubelszczyźnie.

Czytaj też:Z łupków będą rozwój i pieniądze dla gmin

Na poszukiwanie gazu łupkowego w tym regionie wydano 26 koncesji. Pierwszy odwiert poszukiwawczy w miejscowości Krupe pod Krasnymstawem wykonała firma Exxon Mobil. Trwają badania dotyczące zasobności złoża na tym terenie. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE