PARTNER PORTALU
  • BGK

Poszukiwania gazu łupkowego w lubelskim

  • PAP    14 października 2011 - 18:09

Orlen Upstream, spółka zależna PKN Orlen, rozpocznie 24 października w Syczynie wiercenie pierwszego otworu badawczego w poszukiwaniu gazu łupkowego - poinformował w piątek prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar.
Orlen planuje wykonanie na Lubelszczyźnie dwóch odwiertów badawczych. Będą to pionowe otwory o głębokości około 3 km. Po zakończeniu wiercenia w Syczynie pod Chełmem, które ma potrwać od 30 do 40 dni, rozpoczną się prace przy wykonywaniu drugiego otworu, w Berejowie, niedaleko Lubartowa.

Po wykonaniu tych otworów rozpoczną się badania, które potrwają około pół roku. Jeśli potwierdzą one przypuszczenia o występowaniu tam gazu łupkowego, to zapadnie decyzja o wykonaniu wierceń horyzontalnych i przeprowadzeniu zabiegów szczelinowania - zapowiedział Prugar na konferencji prasowej w Lublinie.

Czytaj też: Mapa gazu łupkowego w Polsce

Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju. Sześć bloków koncesyjnych położonych jest na Lubelszczyźnie. Koncesje dotyczą zarówno węglowodorów ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym gazu łupkowego.

Amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) szacuje, że potencjalne złoża gazu łupkowego w Polsce mogą wynosić 5,3 bln metrów sześciennych, z czego 1,24 bln metrów sześciennych znajduje się na Lubelszczyźnie.

Czytaj też:Z łupków będą rozwój i pieniądze dla gmin

Na poszukiwanie gazu łupkowego w tym regionie wydano 26 koncesji. Pierwszy odwiert poszukiwawczy w miejscowości Krupe pod Krasnymstawem wykonała firma Exxon Mobil. Trwają badania dotyczące zasobności złoża na tym terenie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.