PARTNER PORTALU
  • BGK

Poszukiwanie surowców priorytetem rządu

  • PAP    29 marca 2011 - 09:39
Poszukiwanie surowców priorytetem rządu

ZAKTUALIZOWANY. Poszukiwanie w Polsce surowców energetycznych powinno być priorytetem – powiedział we wtorek w Warszawie premier Donald Tusk.
 – Będę angażował się osobiście, jako premier polskiego rządu, w optymalizację warunków poszukiwań, logistyki i biznesu gazowego, związanego z wydobyciem gazu łupkowego – zadeklarował premier Donald Tusk na odbywającej sie w Warszawie konferencji dotyczącej problematyki wydobycia gazu łupkowego. 

 – Takie spotkania jak dzisiejsze będą wzmacniały determinację rządu, polskich firm oraz budowały uzasadnioną, racjonalną nadzieję Polaków na większą niezależność energetyczną – mówił premier.

Tusk wyraził nadzieję, że jednym z owoców debaty będzie poczucie bezpieczeństwa i nadzieja milionów ludzi, którzy nie muszą się znać na technologii wydobycia gazu łupkowego, ale mają prawo wierzyć, że ich bezpieczeństwo energetyczne jest w dobrych rękach, że instytucje i politycy dbają o ich energetyczną przyszłość – dodał.

Podkreślił, że poszukiwanie w Polsce surowców, np. gazu łupkowego, wpisuje się w całą strategię dywersyfikacji dostaw energii, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie.

Dodał, że surowce są też bronią polityczną, dlatego Polska powinna – jego zdaniem – być jak najbardziej niezależna od zewnętrznych dostaw.

Czytaj też: Gazoport nie jest pomnikiem

– Trzeba wykorzystać każdą szansę na znalezienie nowych źródeł – podkreślił premier. – Każdy metr sześcienny gazu łupkowego w Polsce – jeśli to możliwe – musi być wykorzystany – dodał.

Koncesje na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego ma w Polsce ponad 20 firm. Obejmują ponad 50 tys. km kw., głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Czytaj też: Wmurują kamień pod gazoport

Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie. Pierwsze wiercenia wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie – gazu tam nie znaleziono.

W lutym br. ślady gazu znaleziono w odwiercie BNK koło Ustki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.