PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzeba inwestycji w transport w Poznaniu

  • PAP    21 października 2013 - 17:20
Potrzeba inwestycji w transport w Poznaniu

Potrzeba inwestycji w transport publiczny w śródmieściu i zorganizowanie kolei metropolitalnej - to główne wnioski z badań, na podstawie których zostanie opracowany Plan Transportowy Aglomeracji Poznańskiej.
Wyniki badań przedstawiono w poniedziałek podczas konferencji prasowej. "Nie zaskakują nas, ale są nam potrzebne do planowania przestrzennego, a także niezbędne przy ubieganiu się o dofinansowanie przedsięwzięć transportowych w ramach nowego okresu finansowania z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020" - powiedział wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.

Według władz miasta, na podstawie wyników badań będzie można wnioskować m.in. o pieniądze na budowę linii tramwajowych w centrum i do północnych dzielnic Poznania, a także na połączenia miasta i powiatu z koleją metropolitalną.

W czasie kilku miesięcy przeprowadzono ponad 110 tys. wywiadów i ankiet z mieszkańcami Poznania i powiatu poznańskiego. Wynika z nich m.in., że w porównaniu do 2000 roku komunikacją miejska stała się po raz pierwszy bardziej popularna od podroży prywatnymi samochodami.

"Aby pogłębić ten proces, musimy inwestować w infrastrukturę transportową w centrum, a także wpływać na nawyki tych, którzy nie korzystają z komunikacji zbiorowej, gdyż - jak wynika z badań - ponad połowa z nich jeździ samochodem z przyzwyczajenia, a to można zmienić" - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Starosta poznański Jan Grabkowski zapowiedział, że Stowarzyszenie Aglomeracja Poznań otrzyma w najbliższym czasie dofinansowanie na stworzenie masterplanu dla aglomeracyjnej sieci kolejowej.

Opracowanie planu transportowego dla aglomeracji kosztować będzie ok. dwóch milionów złotych, z czego 1,8 mln to dofinansowanie z budżetu UE. Plan będzie gotowy w 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.