PARTNER PORTALU
 • BGK

Potrzeba kolejnych spalarni odpadów

 • WNP.pl (Tomasz Elżbieciak)    26 czerwca 2013 - 13:24
Potrzeba kolejnych spalarni odpadów

Obecnie w budowie znajduje się sześć spalarni odpadów komunalnych o łącznej mocy przerobowej ok. 1 mln ton. Wcześniejsze plany przewidywały, że skala inwestycji będzie ponad dwukrotnie większa. Tymczasem potrzeby gospodarki odpadami są znacznie większe.
Według wytycznych Unii Europejskiej, w 2010 r. mieliśmy ograniczyć składowanie odpadów biodegradowalnych do poziomu 75 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytwarzanych w 1995 r. W 2013 r. ma to być 50 proc., a w 2020 r. mamy osiągnąć poziom 35 proc.

- Nie wypełniliśmy unijnych wymogów dotyczących redukcji składowania odpadów biodegradowalnych w 2010 r. i na pewno nie uda nam się tego osiągnąć w 2013 r. - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Henryk Skowron z Inżynierskiego Biura Konsultingowego, specjalizującego się w tematyce spalarni odpadów.

- Łączna wielkość strumieni odpadów do recyklingu i przetworzenia powinna bowiem w tym roku wynosić ok. 10,6 mln ton, biorąc pod uwagę konieczność osiągnięcia ustalonego na ten rok poziomu zredukowania ilości składowanych odpadów, które ulegają biodegradacji - dodał.

Skowron zaznaczył, że realizacja projektów termicznego, a także wielu zakładów mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów, jest jeszcze w początkowej fazie.

Czytaj też: Spalanie śmieci odnawialnym źródłem energii

Dlatego również w perspektywie 2020 r. osiągnięcie docelowych wskaźników wydaje się obecnie bardzo trudne, kiedy to łączna wielkość tych strumieni powinna być równa ok. 12,7 mln ton.

- Czeka nas burzliwy okres związany z reformą odpadową, który nie będzie sprzyjał racjonalnemu planowaniu inwestycji. Inwestycyjnych projektów instalacji można się będzie spodziewać raczej dopiero po okrzepnięciu nowego systemu - wskazał Skowron.

W jego opinii, usamorządowienie strumienia odpadów nastąpiło przeszło 10 lat za późno.

- W efekcie zmarnowano czas na przygotowanie solidnego systemu gospodarki odpadami, w którym zarówno firmy samorządowe, jak i prywatne mogły znaleźć dobrze ugruntowaną - prawnie i ekonomicznie - pozycję. Lekarstwo może zadziałać podane w odpowiednim momencie; później efekty mogą być odwrotne od założeń - zaznaczył ekspert.

Przypomniał, że w ramach inwestycji dotyczących termicznego przekształcania odpadów, które miały powstać przy współfinansowaniu ze środków unijnych, planowano, że ich łączna moc przerobowa będzie wynosiła ok. 2,3 mln ton rocznie.

Finalnie w fazie realizacji znalazły się instalacje o mocy niespełna 1 mln ton rocznie - w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu. Tymczasem potrzeby są znacznie większe.

Zdaniem Henryka Skowrona, nie należy spodziewać się znaczących środków z budżetu unijnego na lata 2014-2020 na projekty dotyczące budowy spalarni odpadów.

- Dlatego potrzebne będzie zaangażowanie kapitału prywatnego. Nowatorskim przykładem w polskich warunkach jest tu przykład projektu w Poznaniu. Z punktu widzenia opłacalności ekonomicznej instalacja termicznego przekształcania odpadów powinna mieć moce przerobowe rzędu 200 tys. ton rocznie - wskazał Skowron.

Przyznał, że w ostatnich latach projekty mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zyskały popularność w dużej mierze dlatego, gdyż były łatwiej akceptowalne społecznie od spalarni odpadów.

- Są one istotnym elementem gospodarki odpadami, ale nie rozwiązują wszystkich problemów, gdyż do tego są potrzebne spalarnie jako swego rodzaju techniczne domknięcie całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi - stwierdził Skowron.×
KOMENTARZE (3)

 • biolog, 2013-07-08 08:55:32

  Jakoś nie słychać o kompostowaniu odpadów biodegradowalnych. A uważam to za bardzo dobry sposób ich zagospodarowania.
 • dajan55, 2013-06-26 16:58:44

  PANIE lub Pani !"Horror - spalarnie "- oczywiście że są - można śmieci n.p. wywozić do lasu !!!. Drogi ekspercie spalarnie są w tej chwili najbardziej ekologicznymi pomysłami !
 • Horror - spalarnie, 2013-06-26 14:32:54

  Ci eksperci to jacyś wrogowie ludzkości, żeby promować spalanie odpadów komunalnych. Istnieją przecież dużo czystsze, bezemisyjne i co najważniejsze kilkakrotnie tańsze metody termiczne. Dlaczego spalanie ma być "jedynie słuszne" ? To przecież zwykły sabotaż i marnowanie naszych pieniędz...y.  rozwiń