PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzeba nowej ustawy o spółdzielniach

  • PAP    10 czerwca 2013 - 13:35
Potrzeba nowej ustawy o spółdzielniach

Potrzeba nowej ustawy o spółdzielniach, o elektronicznej rejestracji posiedzeń sądowych, a także uproszczenia przepisów o kosztach sądowych, bo obecne stwarza zagrożenie dla prawa do sądu – mówił I prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski.
Na odbywającym się w poniedziałek w SN dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Najwyższego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli innych władz Dąbrowski przedstawił sprawozdanie z zeszłorocznej działalności SN. Jak wynika z tego obszernego dokumentu, w zeszłym roku SN załatwił o 919 spraw więcej niż przed rokiem - łącznie było to prawie 10,2 tys. spraw, z czego ponad 6 tysięcy stanowiły kasacje.

„Sąd Najwyższy jest jednym z najbardziej sprawnie działających sądów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Każdy sędzia SN ma 2 dni na rozpoznanie 1 sprawy - z uwzględnieniem urlopów i świąt. To bardzo mało z uwagi na stopień skomplikowania spraw, jakie do nas wpływają" - mówił Dąbrowski.

Ze statystyk wynika, że na wyrok SN w izbie cywilnej czeka się średnio 10 miesięcy, w izbie pracy, ubezpieczeń społecznych i spraw publicznych - 8 miesięcy, w izbie karnej - 6 miesięcy, wojskowej - do 2 miesięcy; do 2 miesięcy czekają też sędziowie na orzeczenie w sprawach dyscyplinarnych.

Do najważniejszych zeszłorocznych orzeczeń SN Dąbrowski zaliczył uchwały izby cywilnej SN o odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczycieli w związku z odszkodowaniami. „Miały one charakter prokonsumencki.

Wydano je na wniosek Rzecznika Ubezpieczonych. SN krytykował praktykę ubezpieczycieli, którzy nie wypłacają pełnej kwoty ubezpieczenia za naprawę pojazdu" - podkreślił. Inne ważne orzeczenia to, jego zdaniem, uchwała z wykładnią ustawy o spółdzielniach, rozstrzygająca zagadnienie prawne, które dostrzegł Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny.

Analiza ustawy o spółdzielniach doprowadziła Dąbrowskiego do postulatu, by ustawodawca rozważył zmianę przepisów w tym zakresie.

Wymienił też uchwałę izby karnej SN rozstrzygającą kwestię jawności posiedzeń sądowych - SN stwierdził, że jawne są te posiedzenia, na których sąd „rozpoznaje lub rozstrzyga sprawę". SN rozstrzygał też w sprawach przepisów o immunitecie prokuratorów i o cechach przestępstwa obrazy uczuć religijnych (na tle procesu „Nergala" oskarżonego o podarcie Biblii na koncercie).

„Wyrok wydawany na podstawie ustawy zwykle jest sprawiedliwy. Ale zdarzają się niesprawiedliwe normy prawne. Rolą SN jest niejednokrotnie ważenie różnych racji i argumentów. Orzecznictwo SN żyje, choć zmieniają się czasy, ustawy i społeczeństwo. Niektóre orzeczenia po dziś dzień wydają się nieśmiertelne - to dlatego, że są wydawane w danej sprawie, ale i na przyszłość" - mówił I prezes Sądu Najwyższego.

Tradycją dorocznych zgromadzeń SN są wystąpienia przedstawicieli najwyższych władz państwowych i prawniczych. Gratulacje i uznanie dla dorobku SN składali m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: Wanda Nowicka i Stanisław Karczewski, a także wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski i prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Roman Hauser oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

Jak mówił prezes TK, z satysfakcją odnotowuje, iż SN w wielu swoich rozstrzygnięciach odwoływał się bezpośrednio do konstytucji, jak i do orzecznictwa Trybunału. „Szczególne zainteresowanie sędziów TK, całego społeczeństwa, jak również służb strzegących bezpieczeństwa, budziły zawisłe przed SN sprawy dotyczące kontroli operacyjnej" - podkreślił.

Rzepliński odnotował, że w zeszłym roku do TK wpłynęło ponad 40 pytań od sądów powszechnych, ale Sąd Najwyższy, tak jak przed rokiem, nie wystąpił z takim pytaniem ani razu. Z drugiej strony prezes TK podkreślił, że jeszcze niedawno istniały wątpliwości, kto może dokonywać oceny zgodności ustaw z konstytucją. Dziś już nie budzi wątpliwości, że tylko TK ma takie prawo, a jego orzeczenia są wiążące dla wszystkich i nie podlegają zaskarżeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • radny , 2013-06-10 17:29:07

    Naprawde PLATFORMERSY Z WASZĄ NIEZMORDOWANĄ PANIA POSEŁ --------------- ODWALCIE SIĘ OD SPÓLDZIELNI MIESZKANIOWYCH , ORAZ OD WSZELKICH ORGANIZACJI SPÓLDZIELCZYCH -- ,KTÓRE SA BARDZIEJ GODNE ZAUFANIA JAK WASZE URZĘDY -URZĘDNICY . Udział przedstawicieli w Radach na...dzorczych / za kase / to DNO !!!!!  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: