PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat chce postawić na słomę, biogaz i geotermię

  • AW    8 października 2014 - 16:22
Powiat chce postawić na słomę, biogaz i geotermię

Zamiast węgla – słoma, biogaz i geotermia. Propozycja ta zdaniem władz powiatu piotrkowskiego jest bardzo realna, zwłaszcza, że poparta badaniami naukowymi, przeprowadzonymi przez Polską Akademię Nauk z Krakowa.
O ocenę możliwości zagospodarowania wód geotermalnych przy wsparciu innych odnawialnych źródeł energii, wystąpiły do PAN, władze powiatu.

Z uwagi na fakt, iż prowadzone badania miały wskazać alternatywne - bezpieczne dla środowiska - sposoby produkcji ciepła, powiat pozyskał na ich sfinansowanie dotacje, w wysokości 120 tysięcy złotych, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Jak informuje starostwo powiatowe, krakowscy badacze, jako naturalne zasoby energetyczne powiatu, wskazali słomę, biogaz i wody geotermalne.

Słoma, w postaci peletu, bądź bezpośrednio spalana w dostosowanych do tego piecach, to bogactwo jakim dysponują rolnicy z gmin położonych w południowej części powiatu piotrkowskiego.

Potencjał nadwyżek słomy dotyczy mieszkańców gminy Rozprza, Sulejów, Aleksandrów, Gorzkowice, Łęki Szlacheckie i Ręczno. Tymczasem blisko pół milionowa produkcja trzody chlewnej w powiecie (4% w skali kraju), z czego połowa w samej Grabicy, stwarza niezaprzeczalne możliwości produkcji energii elektrycznej, ale także cieplnej, z biogazu.

Indywidualni odbiorcy z terenu gmin: Wola Krzysztoporska, Wolbórz, Moszczenica i wspomnianej Grabicy, mogą wykorzystywać, to co dziś jest ich największym problemem, czyli gnojowicę, do wytwarzania biogazu.

Trzecim niewyczerpalnym źródłem ciepła na terenie powiatu są wody geotermalne. Ich efektywna eksploatacja, wiąże się jednak, jak przyznaje starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała, z liczbą odbiorców.

- W związku z tym, że największe zagęszczenie ludności występuje w mieście Piotrkowie, rodzi to możliwości dla przyszłych inwestycji na obrzeżach miasta, związanych z ciepłownictwem, jak i wykorzystania tych gorących źródeł w balneologii, czyli w celach uzdrowiskowych - podkreślił, na ostatniej sesji Rady Powiatu, starosta Stanisław Cubała.

Drugi, a jednocześnie ostatni etap badań, który dobiega końca, zawierać będzie warianty kosztów eksploatacji wspomnianych zasobów, w oparciu o proponowane konkretne rozwiązania techniczne. Dane te będą ważnym kryterium ekonomicznym dla potencjalnych inwestorów (samorządów, firm prywatnych, indywidualnych odbiorców) w podejmowaniu decyzji biznesowych, wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.