PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat zgorzelecki. Prężnie działa klaster energii odnawialnej

  • PAP/GP    27 lipca 2017 - 07:30
Powiat zgorzelecki. Prężnie działa klaster energii odnawialnej
W ramach klastra ma powstać również na terenie powiatu zgorzeleckiego instytucja, która będzie skupiać start-upy. (fot.:pixabay.com)

Gmina i miasto Zgorzelec, firmy z różnych sektorów oraz dwie uczelnie wyższe tworzą Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. Jednym z celów tego przedsięwzięcia jest wspieranie elektromobilności.
• W przedsięwzięciu gospodarczym bierze udział kilkadziesiąt różnych podmiotów.

• Jedna z firm należących do klastra zakupiła pięć aut o napędzie elektrycznym, co pokazuje jak ważna dla działających w klastrze jest elektromobilność.

• Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

 

Jak powiedziała w środę (26 lipca) rzeczniczka Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej Agnieszka Spirydowicz, klaster działa na terenie całego powiatu zgorzeleckiego.

- Zrzesza łącznie kilkadziesiąt podmiotów, to oprócz samorządów, firmy zajmujące się pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł, przedsiębiorstwo energetyki cieplnej, ale również start-upy zajmujące się opracowywaniem rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną - powiedziała Spirydowicz. W klastrze działa również Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska.

Spirydowicz podkreśliła, że jednym z zadań klastra jest rozwój elektromobilności. Jedna z firm należących do klastra zakupiła pięć aut o napędzie elektrycznym. Na ich bazie ma powstać w Zgorzelcu wypożyczalnia takich samochodów.

Zobacz radnych Zgorzelca

W ramach klastra ma powstać również na terenie powiatu zgorzeleckiego instytucja, która będzie skupiać start-upy zajmujące się innowacjami energetycznymi. "Chcemy by były tu tworzone innowacyjne rozwiązania, jeśli chodzi o zbilansowane zarządzanie energią" - powiedziała Spirydowicz.

Kolejne projekty to budowa instalacji służących do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Na terenie powiatu zgorzeleckiego planowana jest m.in. budowa 21 instalacji fotowoltaicznych - każda z nich o mocy 1 MW.

Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków - w tym przypadku to gmina Strzelin.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Na terenie Dolnego Śląska działa łącznie już pięć tego typu przedsięwzięć. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerski. Te cztery klastry, w odróżnieniu od Zgorzeleckiego, zrzeszają przede wszystkim gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.