PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje Częstochowskie Centrum Świadczeń

  • pt/pap    23 września 2016 - 18:21
Powstaje Częstochowskie Centrum Świadczeń
Tworzenie nowej jednostki budżetowej wymaga zapewnienia jej obsługi administracyjnej, księgowej, kadrowej i prawnej (fot.mielec.pl)

• Nową jednostkę, obsługującą mieszkańców korzystających z zasiłków, dodatków i świadczeń pomocy społecznej, tworzy magistrat Częstochowy.
• Częstochowskie Centrum Świadczeń zacznie działać od 1 stycznia 2017 r.
Tworzone na gruncie istniejących już zasobów Centrum będzie obsługiwało całe wsparcie, jakie mieszkańcy otrzymują od gminy lub za jej pośrednictwem. Utworzenie takiej wyspecjalizowanej jednostki ma poprawić dostępność i jakość usług realizowanych dotychczas przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Ramy pomocy społecznej

Jak wynika z informacji częstochowskiego samorządu, Centrum będzie wykonywało zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego i działań wobec dłużników alimentacyjnych, świadczeń wychowawczych, zasiłków dla opiekunów, dodatków mieszkaniowych i energetycznych czy karty dużej rodziny.

Już teraz częstochowski MOPS realizuje szereg działań wychodzących poza ścisłe ramy pomocy społecznej, a więc adresowanych do grupy znacznie szerszej niż odbiorcy tej pomocy. W ostatnich latach zakres tych działań poszerzył się - w związku z realizacją zadań wynikających z wielu nowych ustaw i przekazanych samorządom przez administrację rządową.

Częstochowskie Centrum Świadczeń ma być w zamierzeniu swego rodzaju "instytucją finansową", która ułatwi mieszkańcom korzystanie z różnych dostępnych form wsparcia - argumentują władze miasta.

Nowa jednostka budżetowa

Tworzenie nowej jednostki budżetowej wymaga zapewnienia jej obsługi administracyjnej, księgowej, kadrowej i prawnej. W Centrum znajdą się meble i sprzęt wykorzystywane dotychczas przez te komórki MOPS, które przekażą do nowej jednostki swoje zadania. Środki na wynagrodzenia także zapewni Ośrodek, poprzez likwidację niektórych stanowisk kierowniczych i przeniesienie obecnych pracowników.

Ogółem zatrudnienie w Częstochowskim Centrum Świadczeń ma wynieść 96 etatów, z czego 90 zostanie przeniesionych z MOPS, a 6 z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Koszt funkcjonowania Centrum ma odpowiadać obecnym kosztom realizacji jego przyszłych zadań. Jednorazowe wydatki na utworzenie nowej jednostki mają sięgnąć ok. 100 tys. zł i objąć m.in. zakup programów, licencji czy adaptację pomieszczeń. Poziom finansowania Centrum ma zależeć od stopnia realizacji przydzielonych mu zadań.

Według władz Częstochowy centra o podobnym charakterze mają już m.in. Poznań, Łódź, Szczecin czy Opole.

Magistrat przekonuje, że utworzenie jednostki wyspecjalizowanej w świadczeniach - decyzją rady miasta, na wniosek prezydenta - jest zgodne z aktualnym trendem rozdzielania pracy socjalnej od obsługi administracyjnej świadczeń w systemie pomocy społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.